• rozwiń
  • WIG20 2200.55 -0.78%
  • WIG30 2500.25 -0.79%
  • WIG 58244.83 -0.48%
  • sWIG80 11574.68 -0.18%
  • mWIG40 3797.98 -0.60%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:39

Dostosuj

Grad leci za ocean sprzedawać spółki

Wielki plan prywatyzacyjne ministra skarbu Aleksandra Grada posypał się. Przynajmniej jeśli chodzi o ten rok. Dlatego szef resortu niedługo osobiście wybierze się do USA, aby zachęcać tamtejszych inwestorów do prywatyzacji polskich spółek.

- Na początku grudnia minister skarbu Aleksander Grad zaprezentuje amerykańskim inwestorom ofertę prywatyzacyjną spółek Skarbu Państwa - poinformował wiceszef resortu Adam Leszkiewicz. Dodał, że wizyta jego zwierzchnika w Stanach Zjednoczonych ma potrwać od 3 do 10 grudnia.


- Minister spotka się z największymi amerykańskimi funduszami inwestycyjnymi, które są zainteresowane europejskimi rynkami wschodzącymi. Przedmiotem spotkań będzie realizowany przez resort skarbu plan prywatyzacji, w tym zwłaszcza spółki z sektora energetycznego, chemicznego, instytucje finansowe czy przemysł wydobywczy - wyjaśnił rzecznik MSP Maciej Wewiór.

Się (nie)sprzedaje

Minister spotka się z największymi amerykańskimi funduszami inwestycyjnymi, które są zainteresowane europejskimi rynkami wschodzącymi. Przedmiotem spotkań będzie realizowany przez resort skarbu plan prywatyzacji, w tym zwłaszcza spółki z sektora energetycznego, chemicznego, instytucje finansowe czy przemysł wydobywczy

wewiór o usa

Program prywatyzacji na lata 2009-2010 zakładał przychody w tym roku na poziomie 12 mld zł, a w przyszłym 25 mld zł. Minister skarbu szacuje jednak, że na koniec tego roku sięgną one około 5 mld zł głównie za sprawą niepowodzenia w sprzedaży energetycznej "perełki" - Enei.

Do końca roku powinna być ukończona m.in. prywatyzacja pierwszej grupy spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej, zrzeszającej Ciech, Zakłady Azotowe w Tarnowie oraz Zakłady Azotowe w Kędzierzynie-Koźlu. Może opóźnić się z kolei planowana na ten rok prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych. Z czterech zainteresowanych warszawskim pakietem został bowiem tylko jeden.

Zgodnie z rządowym planem, druga grupa chemiczna, w skład której wchodzą Zakłady Chemiczne Police oraz Zakłady Azotowe Puławy, ma zostać sprywatyzowana w 2010 roku. Plan prywatyzacji na przyszły rok obejmuje m.in. spółki energetyczne, w tym Tauron. W przyszłym roku ma zostać sprzedana inwestorowi branżowemu gdańska Energa, a także do 10 proc. akcji Polskiej Grupy Energetycznej.

Do prywatyzacji na przyszły rok przewidziane są także kopalnie: węgla brunatnego Adamów i Konin; planowana jest też wyprzedaż akcji Skarbu Państwa w kopalni Lubelski Węgiel "Bogdanka".

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane