• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Grad chce sprzedać udziały w "Rz"

- Negocjacje ws. sprzedaży udziałów Skarbu Państwa w Presspublice - wydającej m.in. "Rzeczpospolitą" - odbędą się równolegle z pracami UOKiK - zapowiedział minister skarbu Aleksander Grad. Urząd wyda decyzję, co do przejęcia większościowego pakietu spółki przez Gremi Media najpóźniej pod koniec wakacji. Zaraz potem, o ile strony dojdą do porozumienia, Gremi kupi resztę Presspubliki.

Spółka Gremi Media, należąca do krakowskiego przedsiębiorcy Grzegorza Hajdarowicza, poinformowała w piątek, że za 80 mln zł kupiła spółkę Mecom Poland, która jest właścicielem 51,01 proc. udziałów w Presspublice. Transakcja zostanie zamknięta po akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowy właściciel liczy, że Urząd wyda zgodę pod koniec wakacji.

Skarb Państwa nie powinien wydawać gazety

Wielokrotnie mówiłem, że Skarb Państwa nie powinien być zaangażowany w spółkę, która wydaje gazetę. Będziemy chcieli z tej inwestycji wyjść. Będziemy wszczynali odpowiedni proces, żeby te 49 proc. udziałów Presspubliki PW "Rzeczpospolita" sprzedała. Na to spółka ma zielone światło ministra skarbu państwa

grad o rp

Pozostałe 49 proc. ma Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita", które jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa.
- Wielokrotnie mówiłem, że Skarb Państwa nie powinien być zaangażowany w spółkę, która wydaje gazetę. Będziemy chcieli z tej inwestycji wyjść. Będziemy wszczynali odpowiedni proces, żeby te 49 proc. udziałów Presspubliki PW "Rzeczpospolita" sprzedała. Na to spółka ma zielone światło ministra skarbu państwa - podkreślił w środę szef resortu skarbu.

Pytany czy Skarb Państwa planuje rozpocząć procedurę sprzedaży 49 proc. udziałów Presspubliki przed decyzją UOKiK, minister skarbu powiedział: Myślę, że to proces, który będzie toczył się równolegle. Stwierdził też, że "z chwilą, kiedy będzie zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, będzie można ewentualnie tę transakcję finalizować".

Góra dwa miesiące

Gremi Media zamierza jak najszybciej podjąć negocjacje ze Skarbem Państwa. Hajdarowicz w poniedziałek na konferencji prasowej ujawnił, że powodzenie tej transakcji zależy głównie od ceny, jaką zaproponuje Skarb Państwa za mniejszościowy pakiet.

Mecenas Grzegorz Dembowski z kancelarii Bird&Bird wyjaśnia że zgoda UOKiK jest niezbędna do przejęcia przez Hajdarowicza "kontroli ekonomicznej w spółce".
- Nie widzę prawnej możliwości wprowadzania zmian w spółce przed wydaniem zgody UOKiK - powiedział.

Pytany, czy Hajdarowicz może mieć pewność, że do tego czasu w spółce nie dojdzie do żadnych zmian, powiedział: "takie porozumienie jest możliwe, miałoby ono charakter warunkowy".

Mecenas przypomniał, że UOKiK ma ustawowo dwa miesiące na decyzję. Podkreślił, że w praktyce Urząd często zgodę wydaje wcześniej - gdy nie dostrzega problemów związanych z przejęciem.

Kto kupił kogo?

Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita" (sprzedaż miesięczna około 140 tys. egz.), gazety "Parkiet" (sprzedaż około 9 tys.), tygodnika "Uważam Rze" (sprzedaż około 130 tys.) oraz portali internetowych, w tym www.rp.pl. Przychody grupy wyniosły w 2010 roku 220,9 mln zł, a zysk 8,1 mln zł.

Grupa Gremi jest od prawie dwóch lat właścicielem tygodnika "Przekrój" i miesięcznika "Sukces".

mkg//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane