• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Grabowski: VAT-u nie zmienimy

Grabowski: VAT-u nie zmienimy
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Grabowski: rząd pracuje nad ulgami inwestycyjnymi dla małych firm

- W 2009 roku stawka podatku VAT już się nie zmieni. Najważniejsze zmiany podatkowe nastąpiły już 1 stycznia - tłumaczył w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Maciej Grabowski. Jak dodaje, ulgi podatkowe już kosztują budżet państwa 8 miliardów złotych.

- Najważniejsze zmiany ustaw podatkowych nastąpiły 1 stycznia 2009 roku. Wśród nich m.in. zmiana ustawy o podatku VAT, zmiana ordynacji podatkowej i wreszcie zmiana stawki PIT - tłumaczył w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Pytany czy w najbliższych miesiącach nastąpi kolejne obniżenie stawki VAT - jak chciał Rzecznik Praw Obywatelskich - odparł, że rząd nie przewiduje w 2009 roku zmian. - Teraz trzeba poczekać i sprawdzić jak te [dokonane już - red.] zmiany będą przyjęte przez podatników i administrację - powiedział Grabowski.

Dodał jednak, że rząd pracuje nad innymi ulgami podatkowymi, i wskazał, że przed kilkoma dniami rząd przyjął propozycję ulg inwestycyjnych dla małych firm. - To może pobudzić małe przedsiębiorstwa, zwłaszcza teraz, w czasie spowolnienia gospodarczego - tłumaczył wiceminister.

Podatek Belki? Wycofać, ale powoli

Wiceszef resortu finansów dodał, że zmiany podatkowe wprowadzone z początkiem roku będą kosztowały budżet państwa ok. 8 mld zł. - Deficyt będzie jednak najprawdopodobniej mniejszy niż zaplanowano - dodał.

Grabowski odniósł się także do kwestii likwidacji Podatku Belki. - Trzeba wycofać ten podatek ostrożnie, poczynając od lokat długoterminowych - powiedział gość TVN CNBC Biznes.

Zdaniem wiceministra finansów nie jest też konieczne zrównanie stawki podatków PIT i CIT.

VAT w Polsce i u sąsiadów

W Polsce stawka VAT wynosi 22 procent, podczas gdy w krajach sąsiedzkich jest niższa. W Niemczech, Czechach i Słowacji wynosi 19 procent, a na Litwie 18 procent.

Utrzymanie w Polsce po 30 stycznia 2008 roku stawek obniżonych na niektóre towary (do końca 2010 roku preferencyjne stawki dotyczą m.in. odzieży dla dzieci) wynika z porozumienia związanego z deklaracją stanowiącą, że przedłużenie to następuje w wybranych krajach po raz ostatni.

Zgodnie z przepisami unijnymi podstawowa stawka VAT nie może być niższa niż 15 procent.

eq/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane