• rozwiń

GPW: zwycięstwo popytu

GPW: zwycięstwo popytu
Foto: tvn24.pl (A.Tarkowski) Foto: Cała Europa ma dziś kolor zielony

Rano wydawało się, że inwestorzy postanowili realizować zyski z poniedziałku. Jednak szybko kupujący przeszli do ofensywy i reszta sesji odbyła się już po zielonej stronie. Ostatecznie WIIG 20 zyskał na wartości blisko 2 proc. Podobna atmosfera panuje na innych europejskich parkietach.

Na GPW tym razem za rosnącymi wycenami banków podążał też KGHM, a w końcowej fazie przyłączyła się do niego TP SA i dzięki temu WIG20 utrzymywał przez dłuższą część sesji bezpieczny dystans od wczorajszego zamknięcia.

Prawdziwą fiestę przeżywają akcjonariusze Polnordu i GTC. Deweloperzy, ze składu naszych blue chipów, na przestrzeni zaledwie 3 tygodni dają zwrot rzędu 50 proc. i obok Petrolinvestu należą do najlepszych inwestycji na GPW. Niestety nadal słabość wykazują PKN Orlen i Lotos. Z mniejszych firm na uwagę zasłużyły notowania Optimusa, który wykorzystał zadowalające dla siebie orzeczenie sądu do podreperowania portfeli akcjonariuszy.

W Europie podobnie jak w Warszawie

Tendencja zwyżkowa panuje na większości europejskich parkietów, chociaż na początku wydawało się, że ten dzień będzie należał do podaży. Role się jednak odwróciły.

Akcjonariusze we Frankfurcie, Paryżu i Londynie mieli jeszcze lepsze nastroje, jednak popsuło je spadkowe otwarcie rynków w USA.

Niemiecki indeks DAX zyskał na zamknięciuje 1,34 proc., a francuski indeks CAC 40 1,55 proc.

Wzrostem zakończył też notowania brytyjski indeks FTSE 100 - o 2,06 proc. Stało się tak, choć na rynek trafiły negatywne dane dotyczące produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Spadła ona o 1,4 proc. miesiąc do miesiąca i o 4,9 proc. rok do roku. Mimo to londyńskie indeksy należały przez cały dzień do liderów zwyżek, ustępując jedynie wiedeńskiemu parkietowi.

kap/ ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane