• rozwiń
  • WIG20 2240.36 +0.22%
  • WIG30 2537.64 +0.22%
  • WIG 58883.99 +0.11%
  • sWIG80 11606.38 +0.30%
  • mWIG40 3750.99 -0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:33

Dostosuj

GPS zamiast krowich dzwonków? Szwajcarzy oburzeni

GPS zamiast krowich dzwonków? 
Szwajcarzy oburzeni
Foto: shutterstock.com Foto: Burzę w Szwajcarii wywołała praca doktorska, która uznała dźwięk dzwonków jako szkodliwy dla zdrowia zwierząt

Burzę wywołała w Szwajcarii praca doktorska poświęcona dzwonkom noszonym przez krowy i możliwościom zastąpienia ich przez GPS. Autor pracy przekonuje, że dźwięk dzwonków i ich waga są szkodliwe dla zdrowia zwierząt, a krytycy zarzucają ignorowanie tradycji.

Reprezentujące rolników lobby w Radzie Narodowej (federalnym parlamencie) jest poruszone tym, że Politechnika Federalna w Zurychu miała tupet zająć się dzwonkami, które są uważane za nieodłączny element szwajcarskiego krajobrazu. Protest w tej sprawie podpisało ok. 30 deputowanych.

Podważanie "naszych tradycji i zwyczajów"

- Nie możemy zaakceptować takiego marnotrawstwa publicznych pieniędzy - przekonywał deputowany prawicowej partii FDP-L z Fryburga, dyrektor Związku Rolników Jacques Bourgeois.

Zarzucił także badaczom zupełną nieznajomość realiów, a także podważanie "naszych tradycji i zwyczajów".

Bourgeois argumentował również, że zakładanie nadajników GPS krowom jest "pomysłem kuriozalnym", bo jak w takim razie znaleźć zwierzę w regionach poza zasięgiem sygnału. A dzwonki mają umożliwić właścicielom znalezienia zwierzęcia zagubionego na alpejskich halach - przekonują przeciwnicy pomysłu.

W oficjalnej odpowiedzi, opublikowanej w czwartek, rząd - powołując się na zasadę wolności badań naukowych - oświadczył, że nie zamierza odnosić się do tematu kontrowersyjnej dysertacji. Władze przyznały jednak, że kwestia dzwonków jest od pewnego czasu przedmiotem debaty, a prowadzone badania przyczyniły się do tego, że Szwajcaria jest jednym z krajów, w których zwierzęta traktowane są najlepiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane