• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gowin

Gowin i Piechociński za uproszczeniem procedur ws. upadłości firm

Foto: Radek Pietruszka/PAP Foto: Janusz Piechociński i Jarosław Gowin podczas wspólnej poniedziałkowej konferencji

- Zależy nam na uproszczeniu procedur związanych z procesem upadłości firm - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, podczas wspólnej konferencji z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Gowin dodał, że prawo upadłościowe powinno być traktowane jako normalny element rzeczywistości gospodarczej.

Gowin poinformował, że pomysły zmian w prawie upadłościowym i naprawczym powstały przy ścisłej współpracy dwóch ministerstw - gospodarki (kierowanym aktualnie przez Piechocińskiego) i sprawiedliwości - z Kancelarią Premiera.

- W tej kadencji projektów deregulacyjnych powstających i w ministerstwie gospodarki, i w ministerstwie sprawiedliwości jest coraz więcej. Mnie najbardziej cieszą te projekty, które powstają wspólnie - powiedział Gowin.

Zamiast likwidacji

Minister wyjaśnił, że celem przyświecającym planowanym zmianom prawa upadłościowego jest to, by jak najczęściej prowadzić do restrukturyzacji przedsiębiorstw, a nie ich likwidacji. Zaznaczył, że taka restrukturyzacja ma w równym stopniu szanować prawa wierzycieli, jak i dawać firmom szansę wyjścia z tarapatów.

- Po drugie, bardzo zależy nam na tym, aby prawo upadłościowe nie stygmatyzowało przedsiębiorców. To, że firma znajduje się w przejściowych trudnościach, to jeszcze nie dowód na nieudacznictwo, a tym bardziej nieuczciwość. Do upadłości trzeba podchodzić jak do normalnego elementu gry rynkowej - powiedział szef resortu sprawiedliwości. Dodał, że zmiany w prawie mają służyć także uproszczeniu

procesu upadłości, odformalizowaniu go i obniżeniu kosztów.

Dobre rozwiązania

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział, że należy szukać potrzebnych w realnej działalności gospodarczej rozwiązań. Przypomniał, że statystyki dotyczące długości procesu upadłościowego prowadzone choćby przez Bank Światowy są dla Polski niekorzystne.

Piechociński zaznaczył też, że prawo upadłościowe i sam proces upadłości wymaga od nas wszystkich - nie tylko polityków - nowego, racjonalnego podejścia. - Cieszę się, że w zgranej drużynie rządowej (...) przygotowujemy rozwiązania, które będą dobrze służyły polskiej przedsiębiorczości - powiedział Piechociński.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane