• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

"Gospodarka wraca do zdrowia, ale..."

"Gospodarka wraca do zdrowia, ale..."
Foto: PAP/EPA Foto: Japońska gospodarka już odbiła się od dna

Globalna gospodarka zaczęła powracać do zdrowia - uważa główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego Olivier Blanchard. Jak jednak podkreśla, by poprawa była trwała, konieczne jest przeorientowanie gospodarki Stanów Zjednoczonych na eksport, zaś Azji na import.

W artykule opublikowanym we wtorek przez MFW Blanchard ostrzegł, że uzdrowienie gospodarki nie będzie łatwe. "Kryzys pozostawił głębokie blizny i będzie to miało wpływ na podaż i popyt jeszcze przez wiele lat" - napisał główny ekonomista MFW.

Zdaniem Blancharda konsumpcja w USA nie powróci szybko do poziomu sprzed kryzysu. Amerykanie stali się bardziej świadomi zagrożeń i zapewne nie powrócą do tak swobodnego, jak przed kryzysem, wydawania pieniędzy na artykuły konsumpcyjne. USA i ich partnerzy handlowi będą się musieli do tego dostosować.

Wielka rola Chin

Główny ekonomista MFW uważa, że w uzdrowieniu gospodarki globalnej wielką rolę mają do odegrania Chiny. "Z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych zmniejszenie nadwyżki w chińskim bilansie obrotów bieżących pomogłoby zwiększyć popyt i podtrzymać proces uzdrawiania gospodarki USA" - napisał Blanchard. "W rezultacie wzrósłby import amerykański, co z kolei pomogłoby w podtrzymaniu zdrowienia gospodarki światowej".

Ale zwiększenie popytu wewnętrznego w Chinach wymaga poprawy zabezpieczeń socjalnych i ułatwionego dostępu gospodarstw domowych do kredytów, co zachęciłoby chińskich konsumentów do oszczędzania mniej i wydawania więcej.

bgr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane