• rozwiń

"Gospodarka spadła w przepaść"

"Gospodarka spadła w przepaść"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 0903BUFFETkrotki.avi

- Amerykańska gospodarka już spadła w przepaść. Jesteśmy świadkami nie tylko spowolnienia gospodarczego, ale również znaczącej zmiany zachowań konsumenckich. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem. To tak jakby wszystko zatrzymało się w miejscu - stwierdził w wywiadzie dla CNBC Warren Buffet, słynny amerykański inwestor giełdowy.

Sytuacja, którą obecnie obserwujemy jest gorsza niż się spodziewałem jeszcze pół roku temu. Jest to jeden z najgorszych scenariuszy, jaki brałem pod uwagę. Nigdy nie wiadomo, co się stanie, ale nie sądzę, żeby mogło być jeszcze gorzej.

wb

Zdaniem Buffeta w umysłach ludzi nastąpiło pewne przewartościowanie. - Widzę to na przykładzie naszej spółki Geico, która pozwala ludziom zaoszczędzić pewną kwotę na ubezpieczeniach motoryzacyjnych. Do tej pory klienci nie rozważali tak mocno zmiany ubezpieczyciela, aby obniżyć jego koszty. Teraz przychodzi do nas coraz więcej osób, choć nie zmieniła się ani nasza strategia cenowa, ani działania marketingowe - to Amerykanie zmieniają swoje przyzwyczajenia konsumpcyjne. Z drugiej strony - nasze sklepy jubilerskie okres taki jak ten - praktycznie zabija. Górny segment rynku najsilniej odczuwa konsekwencje kryzysu, segment średni w nieco mniejszym stopniu, a najbardziej odporny jest segment najtańszych produktów - powiedział.

"Tego się nie spodziewałem"

Jak dodał sytuacja, którą obecnie obserwujemy jest gorsza niż się spodziewał jeszcze pół roku temu. - Jest to jeden z najgorszych scenariuszy, jaki brałem pod uwagę. Nigdy nie wiadomo, co się stanie, ale nie sądzę, żeby mogło być jeszcze gorzej. Trzeba jednak zauważyć, że Fed zareagował we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to wszystko się zaczęło. Gdyby rezerwa nie wspomogła wtedy rynku obligacji komercyjnych i nie zabezpieczyła bieżących kont oszczędnościowych, dzisiaj spotykalibyśmy się w zupełnie innych okolicznościach - stwierdził.

Amerykanie się boją

Buffet przyznał, że jeszcze nigdy nie widział, żeby Amerykanie byli bardziej przestraszeni niż teraz. - Oni czują się również bardzo zagubieniu. Strach przychodzi bardzo łatwo i szybko, odbudowanie zaufania jest dużo trudniejsze. Olbrzymi wpływ na to, kiedy sytuacja się odwróci, będzie miał rząd. Dopóki ludzie nie będą rozumieli, co się dzieje, nie powróci także zaufanie. Rząd musi więc bardzo jasno komunikować, co będzie robił. Amerykańska opinia publiczna ma wrażenie, że nie wie co się dzieje, a jej reakcją jest absolutne wycofanie - podsumował

bgr ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane