• rozwiń
  • WIG20 2172.87 -0.99%
  • WIG30 2465.92 -0.97%
  • WIG 57660.65 -0.63%
  • sWIG80 11623.00 -0.04%
  • mWIG40 3713.32 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:42

Dostosuj

Gospodarka się rozpędza. Zielińska-Głębocka: w tym roku wzrost może przekroczyć 3,5 proc.

Polska gospodarka się rozpędza Odtwórz: Polska gospodarka się rozpędza
Foto: sxc.hu/ TVN CNBC | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Polska gospodarka przyspiesza | Video: Polska gospodarka się rozpędza

- To jest informacja, że wzrost gopsodarczy wyraźnie przyspiesza i kolejne kwartały będą na pewno lepsze. Mam nadzieję, że koniec roku będzie jeszcze lepszy. Szacuje się, że w całym roku może być nawet powyżej 3,5 proc. wzrostu PKB - powiedziała w w TVN24 Biznes i Świat prof. Anna Zielińska-Głębocka, członek Rady Polityki Pieniężnej.

GUS opublikował w piątek szacunki, że PKB w IV kwartale 2013 roku wzrósł o 2,7 proc. rok do roku oraz o 0,5 proc. kwartał do kwartału. GUS podtrzymał jednocześnie szacunek wzrostu o 1,9 proc. rdr za trzeci kwartał. Pełne dane o PKB w IV kwartale 2013 r. GUS poda 28 lutego o godz. 10.00.

Profesor oceniła, że takie wzrost "jest realny". - Po tych informacjach, jakie się okazały dotyczące produkcji, pewnego ożywienia jeśli chodzi o budownictwo, rynek kredytowy, o wskaźniki koniunktury, to moim zdaniem staje się do realne - powiedziała Zielińska-Głębocka.

- Inwestycje jeszcze na dobre nie ruszyły, ale już trochę tak, co jest pocieszające. Wyraźnie poprawia się spożycie indywidualne - dodała.

Stopy bez zmian

Zdaniem prof. Anny Zielińskiej-Głębockiej ryzyko dla polskiej gospodarki "tkwi głównie w otoczeniu zewnętrznym". - Jeśli w strefie euro coś by się wydarzyło - mam nadzieję, że nie - to odbiłoby się na naszej sytuacji. Jeśli chodzi o polskie fundamenty, to nie widzę tutaj wielkich zagrożeń - podkreśliła.

Czy zatem stopy procentowe mogą zacząć rosnąć wcześniej? - Nie, bo jeśli chodzi o presję inflacyjną to ona się nie pojawia. Nie widać tutaj żadnych źródeł nacisków inflacyjnych ani od strony podażowej, ani popytowej i monetarnej. Nie ma też żadnych zagrożeń jeśli chodzi o rynek pracy. Na razie podtrzymujemy, cała Rada jest tutaj zgodna, nasze wyprzedzające informowanie, że co najmniej do końca pierwszego półrocza nie będzie będzie zmian stóp procentowych - zapewniła Zielińska-Głębocka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane