• rozwiń

Gospodarka odbije już w wakacje

Gospodarka odbije już w wakacje
Foto: sxc.hu Foto: Szybsze wzrosty już w drugiej połowie roku

Resort finansów szacuje, że wzrost gospodarki zwolni w I kwartale do 1,5-2 proc. Produkcja może spaść w marcu o 10 proc. w porównaniu z marcem zeszłego roku, ale gospodarka może odbić się w II połowie roku.

Na początku marca wiceminister finansów Ludwik Kotecki szacował wzrost na około 2 proc. Teraz mówi, że wzrost może byc trochę niższy, ale i tak polska gospodarka będzie się rozwijać.
- To będzie Polskę wyróżniało na tle innych krajów regionu – uważa Kotecki. Wzrost napędzać mają usługi, budownictwo oraz popyt konsumpcyjny.

Produkcja już ożywa

- Produkcja przemysłowa w lutym okazała się zgodna z naszymi wcześniejszymi szacunkami (około minus 15 proc.). Te dane są lepsze (14,3 proc.) niż większość prognoz rynkowych i po wyrównaniu sezonowym pokazują lekki wzrost produkcji w ujęciu miesięcznym – powiedział wiceminister.

Gospodarce nie pozwoli osłabnąć także eksport.

- Obecny kurs złotego będzie sprzyjał eksportowi. Bardziej wyraźnego odbicia gospodarczego można spodziewać się w drugiej połowie roku za sprawą poprawy, a przynajmniej ustabilizowania sytuacji w krajach Unii Europejskiej i pozytywnego efektu bazy - dodał Kotecki.
W IV kwartale tempo wzrostu PKB wynosiło 2,9 proc.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane