• rozwiń
  • WIG20 2244.86 -0.18%
  • WIG30 2542.61 -0.25%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:06

Dostosuj

Gospodarka nam urosła

Gospodarka nam urosła
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 2905PETRU.avi

Polska gospodarka w I kwartale 2009 r. urosła o 0,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. To nieznacznie mniej niż spodziewał się rynek, ale i tak prawie najlepiej w Europie. Wyprzedza nas tylko Cypr.

Analitycy ankietowani przez agencję Reutera prognozowali wzrost PKB średnio o 1 proc. Polski wynik za I kw. wygląda jednak bardzo dobrze na tle większości krajów europejskich. PKB całej Unii skurczył się w I kwartale o 4,4 proc.

Głównym czynnikiem wzrostu PKB pozostaje popyt krajowy. W I kwartale tego roku największy wpływ na wzrost PKB miało spożycie indywidualne - 0,7 pkt. proc. Na wzrost PKB wpływu nie miał popyt inwestycyjny (wyniósł 0,0 pkt. proc.). Odnotowano także nieznaczny negatywny wpływ popytu zagranicznego (eksportu netto) na tempo wzrostu gospodarczego (-0,1 pkt. proc.).

PKB: wzrost 0,8 proc. rdr
Konsumpcja: 3,3 proc. rdr
Inwestycje: 1,2 rdr

GUS

Naszą gospodarkę w pierwszym kwartale ciągnęła w górę konsumpcja - w przypadku gospodarstw domowych wzrosła o 3,3 proc. rok do roku. Niepokojący jest natomiast spadek nakładów na inwestycje w porównaniu z czwartym kwartałem 2008 (-0,9 proc.). Brak inwestycji to znak, że firmy nie mają pieniędzy na rozwój, mała jest więc szansa na wzrost zatrudnienia.

W ostatnim kwartale 2008 r. wzrost PKB wyniósł 2,8 proc.

Nie jest źle

Dane nie zaskoczyły ekonomistów. Prof. Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej nie przecenia wagi publikacji GUS. - Dane za ten kwartał mówią nam to, co już wiemy. Czynnikiem, który określa tempo wzrostu jest sytuacja za granicą - powiedział w TVN CNBC Biznes.

Z kolei zdaniem Ryszarda Petru z SGH, dane nie są złe. - Kwartał do kwartału polska gospodarka rośnie o 0,4 proc. To ewenement na skalę europejską. Oceniam, że w całym roku będzie wzrost na poziomie 0,5 proc. - powiedział. Petru ocenił, że sytuacja gospodarcza "nie jest najgorsza" pomimo zaskakującego spadku zapasów. - Inwestycje wzrosły o 1,2 proc. w stosunku rocznym, czyli znacznie wyżej niż się spodziewano, natomiast mamy bardzo duży spadek zapasów - powiedział.

- W przyszłości jest szansa na to, że eksport netto będzie bardziej dodatni; konsumpcja i inwestycje będą niestety bardziej ujemne, ale głęboki spadek zapasów daje perspektywę, że w kolejnych kwartałach nie będzie aż takich mocnych spadków - ocenił Petru. Jego zdaniem, przedsiębiorcy będą musieli bowiem w kolejnych kwartałach ponieść inwestycje na odbudowanie zapasów.

Petru jest jednak zaskoczony zerowym wkładem eksportu netto do wzrostu PKB, gdyż spodziewał się dodatniego wyniku. - Saldo obrotów jest relatywnie małe, a wkład eksportu netto wynosi zero według GUS-u, czyli można powiedzieć, że eksport nam nie pomógł w tym kwartale, mimo słabszej złotówki - wyjaśnił.

..ale będzie gorzej

Także zdaniem eksperta Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dr Bohdana Wyżnikiewicza wzrost PKB w pierwszym kwartale to dobry wynik. Jak wyjaśnił, na wynik miał wpływ słabszy eksport polskich towarów. Dodał, że ważne jest, iż popyt krajowy jest silny.

- Drugi kwartał może być trochę gorszy. Ale co ważne, badania klimatu gospodarczego, nastrojów wśród przedsiębiorców, są dosyć dobre - podkreślił. Jak dodał, w całym 2009 r. wzrost PKB może wynieść 0,6 - 0,7 proc. Będzie on - jego zdaniem - najbardziej zależał od koniunktury za granicą.

A jednak Polska liderem

PKB Polski za pierwszy kwartał tego roku, liczone w ujęciu kwartał do kwartału, daje nam pozycję lidera w UE - wynika z analizy danych Eurostatu. Spośród 18 państw UE tylko Cypr odnotował wyższy wzrost gospodarczy.

Pośród 18 państw UE, które do połowy maja udostępniły Eurostatowi informacje o swoim wzroście w pierwszym kwartale 2009 roku, tylko Cypr odnotował wzrost gospodarczy: o 1,6 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2008 roku; natomiast w porównaniu z poprzednim kwartałem PKB Cypru wyrównane sezonowo, czyli "oczyszczone" z wpływu liczby dni roboczych czy czynników klimatycznych, stało w miejscu. Oznacza to, że dane Polski są lepsze; nasze PKB "wyrównane sezonowo" wzrosło w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane