• rozwiń

Gospodarka mało interesuje posłów

Gospodarka mało interesuje posłów
Foto: TVN24 Foto: Ustawy gospodarcze utknęły w Sejmie

Awantura polityczna w Sejmie odsunęła na bok prace nad ważnymi dla gospodarki ustawami. Większość z nich nie ma szans na uchwalenie w tej kadencji Sejmu - alarmuje prasa.

Gazety wyliczają ustawy, które miały zostać przyjęte do końca roku, ale z powodu walki przedwyborczej nie zostaną ruszone. Ludwik Dorn obiecał w środę, że nie dojdzie do samorozwiązania parlamentu przed uchwaleniem dziesięciu najważniejszych ustaw. Wśród nich wymienił m.in. przepisy dostosowujące polskie prawo do zasad obowiązujących w strefie Schengen, nowelizację Karty nauczyciela, gwarancje podwyżkowe dla pielęgniarek i wprowadzenie definicji budownictwa społecznego, co da utrzymanie niskiej 7-proc. stawki VAT na materiały także po 1 stycznia 2008 roku.

Przepadła reforma finansów publicznych

W środę posłowie ostatecznie zdecydowali, że nie zajmą się rządowymi zmianami w finansach publicznych, które miały je uporządkować i skonsolidować. To oznacza, że nie będzie 10 mld oszczędności, jakie miała przynieść reforma finansów publicznych - oczko w głowie wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej. Nie będzie też miliarda dodatkowych dochodów z hazardu, które miało zapewnić opodatkowanie automatów do gier.

Nie wiadomo także co z akcyzą. Dziś w porządku obrad było głosowanie nad rządowym projektem ustawy o zwrocie części akcyzy na samochody sprowadzane z zagranicy. Sejm zdecydował o przesłaniu rządowego projektu do komisji finansów publicznych. Czy zdąży zakończyć całość prac, zanim się rozwiąże - nie sposób przewidzieć.

Projekt określa zasady zwrotu części akcyzy za samochody starsze niż dwuletnie, zakupione od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r. Wartość zwrotu ma stanowić różnicę kwoty akcyzy obliczonej zgodnie z zasadami obowiązującymi przed 1 grudnia 2006 r. oraz kwoty podatku akcyzowego obliczonego według stawek akcyzy – 3,1 proc. i 13,6 proc., w zależności od pojemności silnika. W obliczeniach tych uwzględniono również średnią wartość rynkową samochodu, czyli jego wartość ustaloną na podstawie ceny notowanej na rynku krajowym, w miesiącu powstania obowiązku podatkowego. W przypadku, gdy data ta nie jest możliwa do ustalenia, wartość będzie określana na podstawie średniej ceny samochodu (tej samej marki, modelu, wyposażenia i roku produkcji) zarejestrowanego w Polsce. Decyzję w sprawie ustalenia wartości rynkowej pojazdu ma podejmować urząd skarbowy, posługując się tabelarycznymi wykazami cen w danym miesiącu oraz opinią biegłych.

Dziś Sejm ma też głosować zwiększenie ulg podatkowych na dzieci. Jeden z projektów, autorstwa posłów PiS, LPR i Samoobrony, wprowadza kwotę odliczenia od podatku na każde dziecko w wysokości 572 zł 54 gr w 2007 r. Zgodnie z drugim projektem, autorstwa posłów Prawicy Rzeczypospolitej i PSL, podatnik będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania (nie od podatku) kwotę w wysokości 3 tys. 15 zł na każde dziecko. Autorzy obu projektów chcą, by zwiększone odliczenia obowiązywały od 1 stycznia br. - czyli podatnicy skorzystają z niego już w rozliczeniu za rok 2007. Zwracają w uzasadnieniach do projektów uwagę na trudną sytuację demograficzną Polski. Jednak w środę, wniosek o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu zgłosiła PO. Jej zdaniem, mają one poważne wady, wkrótce może okazać się, że nie ma szans na uchwalenie ich w tej kadencji, a zostały one zgłoszone w rzeczywistości dla potrzeb kampanii wyborczej.

Nie będzie Pakietu Kluski

Brak zmian na pewno nie usatysfakcjonuje przedsiębiorców, a trudno oszacować straty które poniosą. Bardzo liczyli na ułatwienia w prowadzeniu działalności zapowiadane w tzw. pakiecie Kluski. Rejestracja firmy w jednym okienku miała przyspieszyć procedurę związaną z zakładaniem przedsiębiorstwa, uproszczenie kontroli - zmniejszyć uciążliwości dla przedsiębiorców, a możliwość zawieszania działalności połączonej z zawieszeniem składek na ZUS - uchronić małe firmy przed stratami. Ułatwienia dla firm zapowiadano też w nowelizacji ustawy VAT-owskiej, która miała uporządkować przepisy i uprościć procedury związane z odprowadzaniem tego podatku.

Największe emocje wśród przedsiębiorców wywołuje brak ustaw upraszczających proces inwestycyjny przy budowie mieszkań oraz dróg. Minister budownictwa od miesięcy ogłasza, że prace nad zmianami prawa budowlanego i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym są już na ukończeniu, ale na zapowiedziach się kończy. Te dwa projekty stanowią również część pakietu zmian legislacyjnych, bez których nie uda się nam przygotować piłkarskich mistrzostw Euro2012.

Z końcem roku wygasają też przepisy umożliwiające przechodzenie odpowiednim grupom zawodowym na wcześniejszą emeryturę. Projekt ustawy o emeryturach pomostowych miał wydłużyć ten przywilej dla ok. 300 tys. osób pracujących w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze.

Nie będzie też na razie reformy systemu ubezpieczeń rolniczych, która mogła zmniejszyć dotacje do KRUS o co najmniej 1 mld zł. Brak zmian oznacza m.in., że zamożni rolnicy nadal będą odprowadzać kilkakrotnie niższe składki niż pracownicy. Budżet centralny co roku dokłada do KRUS około 15 mld zł.


mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane