• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Gosiewski buduje, Gosiewski zeznaje

6 lipca - to termin, kiedy Przemysław Gosiewski zostanie przesłuchany w śledztwie w sprawie budowy peronu we Włoszczowie. Tymczasem dziś wicepremier inaugurował kolejną wielką inwestycję w Świętokrzyskiem.

Termin 6 lipca został wyznaczony po konsultacjach z prokuratorami. - Chodziło o taki termin, który nie wiąże się z innymi moimi obowiązkami - powiedział wicepremier. Także ze względu na napięty terminarz wicepremiera, do przesłuchania dojdzie najprawdopodobniej w Warszawie, a nie w Kielcach.

Gosiewski ma nadzieję, że jego wyjaśnienia wykażą zasadność inwestycji we Włoszczowie. Kielecka prokuratura prowadzi na razie jedynie śledztwo w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom. Ma ono przede wszystkim wyjaśnić, czy budowa peronu nie naraziła na straty spółki kolejowe.

Peron na stacji Włoszczowa-Północ na Centralnej Magistrali Kolejowej został oddany do użytku w październiku ubiegłego roku. Koszt budowy wraz z modernizacją odcinka torów wyniósł 3 miliony złotych, zaś sam peron kosztował aż 900 tysięcy złotych. Do tej pory śledczy w sprawie przesłuchali już kilka osób. Zeznania złożyli między innymi przedstawiciele zarządu kolejowych spółek PKP Polskie Linie Kolejowe, InterCity oraz PKP S.A. Na pytania policjantów odpowiadali też ówczesny burmistrz Włoszczowy Józef Grabalski oraz starosta włoszczowski Zbigniew Krzysiek.

Tymczasem dziś zainaugurowano kolejną wielką inwestycję w województwie świętkorzyskim. W podkieleckiej Wiśniówce rozpoczęto budowę węzła drogowego Kielce-Północ. Zaplanowana na dwa lata inwestycja ma dostosować drogę krajową nr 7 do parametrów drogi ekspresowej. Cały projekt ma kosztować 220 milionów złotych, ale część dofinansuje UE w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

Na inauguracji nie zabrakło Przemysława Gosiewskiego. Wicepremier przypomniał, że w planach inwestycyjnych woj. świętokrzyskiego na lata 2007-2013 zarezerwowano 2 mld euro na budowę dróg ekspresowych i 500 mln euro na modernizację linii kolejowych. - Jest szansa na to, że za 2-3 lata, po połączeniu węzła w Wiśniówce także z Chęcinami, tranzytowy ruch kołowy przez Kielce będzie się w pełni odbywał poza miastem – mówił. Oprócz drogi nr 7 budowany ma być w najbliższych latach fragment ekspresowej drogi nr 74 z Kielc do Cedzyny i droga nr 73 na odcinku Kielce-Morawica.

Obecny w Wiśniówce Minister transportu Jerzy Polaczek dodał, że Świętokrzyskie otrzyma w tym roku z rezerwy resortu dodatkowo 9,3 mln zł na modernizację dróg w 10 powiatach, a także na unowocześnienie obwodnicy Małogoszczy i przebudowę kieleckiego węzła drogowego przy ul. biskupa Kaczmarka. Polaczek podkreślił, że region świętokrzyski nie uczestniczył dotychczas w takiej skali w podziale środków inwestycyjnych na rozwój infrastruktury komunikacyjnej.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane