• rozwiń

Gorsze prognozy dla światowej gospodarki na 2013 rok

Foto: EPA/PAP/ Mast Irham Foto: Christine Lagarde dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swą prognozę globalnego wzrostu gospodarczego i ostrzegł przed dalszym pogarszaniem się sytuacji, jeśli europejscy politycy nie podejmą zdecydowanych działań na rzecz złagodzenia kryzysu zadłużeniowego.

Według najnowszej aktualizacji publikowanego przez MFW raportu World Economic Outlook światowa produkcja dóbr i usług zwiększy się w przyszłym roku o 3,9 proc. - a nie o 4,1 proc. jak prognozowano w kwietniu. W odniesieniu do tegorocznego globalnego wzrostu prognozę zmniejszono o 0,1 punktu procentowego, do 3,5 proc.

Brak działań politycznych

Jak piszą w raporcie eksperci MFW, istnieje ryzyko sprzyjające zmniejszaniu tej osłabionej już prognozy. "Najbardziej istotnym ryzykiem jest wciąż to, że opóźnione bądź niewystarczające działania polityczne dodatkowo wzmogą kryzys strefy euro" - czytamy w dokumencie. Prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego w państwach wysoko rozwiniętych pozostawiono na niezmienionym poziomie 1,4 proc., natomiast przewidywany wzrost przyszłoroczny skorygowano w dół o 0,2 punktu procentowego, do 1,9 proc.

Niższa prognoza dla rozwijających się krajów

MFW przewiduje obecnie, że gospodarki wschodzące odnotują w bieżącym roku wzrost o 5,6 proc., a w 2013 roku o 5,9 proc. W porównaniu ze wskaźnikami podawanymi w kwietniu oznacza to redukcję o 0,1 i 0,2 punktu procentowego. Prognozy wzrostu dla Chin, wynoszące wcześniej 8,2 proc. na rok 2012 i 8,8 proc. na rok przyszły, zmniejszono odpowiednio do 8,0 proc. i 8,5 proc. Jeszcze silniejszej korekty dokonano w przypadku Indii, których PKB ma się zwiększyć o 6,1 proc. w roku bieżącym i 6,5 proc. w roku przyszłym - a nie o deklarowane przed trzema miesiącami 6,8 proc. i 7,2 proc.

W strefie euro też spadek

Prognoza MFW dla strefy euro na rok bieżący, przewidująca gospodarczy spadek o 0,3 proc., nie uległa zmianie, natomiast przyszłoroczny wzrost ma wynieść tylko 0,7 proc., a nie 0,9 proc. jak podawano w kwietniu. W odniesieniu do zmagającej się z dramatycznym kryzysem systemu bankowego Hiszpanii MFW zredukował co prawda spodziewany tegoroczny spadek jej produktu krajowego brutto z 1,9 proc. do 1,5 proc., ale zastąpił prognozowany wcześniej przyszłoroczny wzrost o 0,1 proc. spadkiem o 0,6 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane