• rozwiń
  • WIG20 2156.42 +0.02%
  • WIG30 2442.49 +0.02%
  • WIG 56946.92 +0.09%
  • sWIG80 11494.84 +0.05%
  • mWIG40 3647.69 +0.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:35

Dostosuj

Górnicy z JSW znów fedrują

Górnicy z JSW znów fedrują
Foto: TVN24 Foto: Po strajku w JSW

Zakończył się 24-godzinny strajk w sześciu kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Protest zorganizowały związki zawodowe. Protestowano przeciwko prywatyzacji proponowanej przez resort Skarbu Państwa i domagano się 10-procentowej podwyżki płac. Związkowcy zapowiadają już następne prostesty.

Według ich zapowiedzi we wtorek po świętach wielkanocnych zostanie zablokowana wysyłka węgla z kopalń spółki. - We wtorek po świętach zostaną oflagowane wszystkie zakłady spółki i będą przeprowadzone blokady niektórych miejsc w zakładach przeróbczych i na torach kolejowych - mówi wiceszef Solidarności w JSW Roman Brudziński.

Węgiel z kopalni nie wyjedzie

W praktyce ma to oznaczać całkowitą blokadę wysyłki węgla z kopalń. Zarząd JSW oceniał wcześniej taką formę protestu jako nielegalną, będącą działaniem na szkodę spółki. Związkowcy uważają, że mają do niej prawo. Zaznaczają przy tym, że jeżeli szybko dojdzie do porozumienia, protest, który ma rozpocząć się 26 kwietnia "w godzinach południowych", nie musi negatywnie odbić się na firmie.

- Akcja nie oznacza zatrzymania produkcji w kopalniach JSW. Mamy wystarczająco dużo miejsca na zwałach. Można tam składować urobek z kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu dni wydobycia. Mamy jednak nadzieję, że akcja nie będzie musiała trwać długo. Być może już zakończony dziś 24-godzinny strajk zmieni postawę zarządu JSW i prezesi zaczną traktować poważnie pracowników spółki. My jesteśmy otwarci na rzeczowy dialog i cały czas na ten dialog czekamy - zadeklarował Brudziński.

Przedstawiciele JSW nie informują na razie, czy w najbliższym czasie planowane jest podjęcie rozmów ze związkami. 28 kwietnia sytuację w spółce na nadzwyczajnym posiedzeniu ma omówić jej rada nadzorcza.

Dyrekcja potwierdza: wydobycie ruszyło

Rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer potwierdziła, że we wtorek kopalnie pracują normalnie. Jak mówiła, nie ma sygnałów, aby w którymś z zakładów były problemy ze wznowieniem produkcji. Górnicy podjęli pracę, ruszyło wydobycie węgla. Ubytek spowodowany strajkiem przekracza 50 tys. ton. Jeszcze we wtorek spółka ma przedstawić podsumowanie strajku, dotyczące przede wszystkim liczby pracowników, którzy faktycznie wzięli w nim udział.

Związkowcy z przygotowującej się do debiutu giełdowego JSW domagają się 10-procentowej podwyżki płac i utrzymania uprawnień pracowniczych. Nie godzą się na proponowane przez resort skarbu zasady upublicznienia spółki, a przedstawiony załodze pakiet pracowniczy uważają za niewiarygodny.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane