• rozwiń

Górnicy z Kompanii Węglowej grożą strajkiem

Górnicy z Kompanii Węglowej grożą strajkiem
Foto: TVN24 Foto: Górnicy zdecydują dziś, czy będą strajkować

Ponad 63-tysięczna załoga największej górniczej spółki - Kompanii Węglowej – wypowie się dziś w zakładowym referendum, czy chce przystąpić do strajku.

Referendum zorganizowały wspólnie wszystkie działające w Kompanii związki zawodowe. Jeżeli załoga poprze strajk, za tydzień wszystkie kopalnie Kompanii mają na jedną dobę wstrzymać pracę. Ubytek w wydobyciu węgla sięgnąłby prawie 200 tys. ton, wartości ok. 35 mln zł.

Głosowanie całą dobę
Górnicze związki uważają, że proponowany w tym roku przez zarząd firmy wzrost płac o 4,8 proc. to za mało wobec m.in. wzrostu kosztów utrzymania, zwiększenia wydajności oraz podwyżki wynagrodzeń w innych sektorach gospodarki. Chcą podwyżek o co najmniej 6,9 proc., dodatkowych 500 zł w postaci tzw. ekwiwalentu barbórkowego oraz 14-proc. podwyżki w przyszłym roku. Zarząd Kompanii zapowiada na 2008 r. wzrost płac o 10 proc., czyli średnio ponad 450 zł na osobę.

Referendum rozpoczęło się dziś na porannej zmianie i trwać będzie przez całą dobę - aż do północy, kiedy do pracy przyjdzie ostatnia zmiana górników. Wyniki będą znane we wtorek. Związkowcy są przekonani, że przeważająca większość załogi poprze strajk, jeżeli płacowe postulaty nie będą zrealizowane.

mpj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane