• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Górnicy w RPA odrzucają propozycję rządu. Kryzys gospodarczy wisi w powietrzu

Foto: PAP/EPA Foto: Górnicy domagaja się podwyższenia płac

Południowoafrykański związek zawodowy AMCU odrzucił rządową propozycję wzrostu płac dla górników pracujących w kopalniach platyny, którzy strajkują już piąty miesiąc. Strajk w kraju będącym największym dostarczycielem tego metalu na świecie pcha gospodarkę RPA w kierunku recesji.

- Wysokość miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 12,5 tys randów (1,2 tys dolarów - red.) jest "nienegocjowalna" - oświadczył przewodniczący związku rozwiewając tym samym nadzieję na szybkie zakończenie konfliktu.

- To nie jest nowa propozycja, odrzuciliśmy taką samą już trzy miesiące temu - powiedział prezes Stowarzyszenia Górników Joseph Mathunjwa.

Kryzys na horyzoncie

Od stycznia 70 tys. górników nie pracuje w kopalniach w Prowincji Północno-Zachodniej należących do firm Lonmin, Anglo American Platinum i Impala. A RPA jest największym producentem platyny na świecie.

W 2012 roku w serii strajków i gwałtownych protestów w kopalniach w Prowincji Północno-Zachodniej zginęło 45 osób. Dochodziło m.in. do starć między strajkującymi a górnikami niebiorącymi udziału w akcji protestacyjnej oraz między członkami AMCU i Krajowego Związku Górników (NUM).

Trudne decyzje

Gospodarka RPA skurczyła się w I kwartale b.r. po raz pierwszy od 2009 roku. Drugi z rzędu kwartał z ujemnym wzrostem wskazywałby na recesję.

Bank Rezerw RPA stoi w obliczu trudnych decyzji w związku z rosnącymi cenami konsumpcyjnymi i słabym wzrostem gospodarczym. "Perspektywa inflacji uległa pogorszeniu i oczekuje się, że pozostanie ona poza naszym celem przez dłuższy czas" - poinformował bank we wtorek.

Bank, który podniósł stopy procentowe w styczniu po raz pierwszy od ponad pięciu lat, pozostawił referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie 5.5 proc. obawiając się wzrostu inflacji.
Ceny konsumpcyjne podskoczyły w kwietniu o 6,1 proc, przekraczając 6 proc. limit, który jest celem banku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane