• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Górnicy chcą unijnej tamy dla taniego węgla z Rosji

Górnicy chcą unijnej tamy dla taniego węgla z Rosji
Foto: TVN24 Foto: Będą cła na rosyjski węgiel?

Kompania Węglowa buduje w front przeciwko rosyjskiemu węglowi, który, jak twierdzi KW, sprzedawany jest po zaniżanych cenach. - Wniosek polskich producentów węgla o wszczęcie postępowania antydumpingowego w sprawie rosyjskiego węgla powinien być gotowy i złożony do końca 2010 roku - zapowiedział KW Mirosław Kugiel.

Oceniamy, że węgiel ze Wschodu jest w taki czy inny sposób subsydiowany przez państwo. Nie w postaci bezpośrednich dopłat do produkcji, ale chociażby cen energii elektrycznej, ropy, kosztów transportu. To są te elementy, które dają przesłanki do wniosku o objęcie tego produktu cłami na całym rynku europejskim

kugiel o ruskim węglu

- Oceniamy, że węgiel ze Wschodu jest w taki czy inny sposób subsydiowany przez państwo. Nie w postaci bezpośrednich dopłat do produkcji, ale chociażby cen energii elektrycznej, ropy, kosztów transportu. To są te elementy, które dają przesłanki do wniosku o objęcie tego produktu cłami na całym rynku europejskim - powiedział dziennikarzom prezes.
Jeżeli polskim producentom uda się udowodnić, że trafiający do Unii Europejskiej rosyjski węgiel jest niezgodnie z obowiązującymi zasadami subsydiowany, możliwe byłoby wprowadzenie na dostarczany z Rosji surowiec ceł antydumpingowych, obowiązujących w całej UE.

Front węglowy

- Sądzimy, że do końca roku taki wniosek będzie przygotowany i złożony do Komisji Europejskiej - powiedział Kugiel.
Jad zaznaczył, powodzenie starań o wprowadzenie takich ceł będzie "żmudną i trudną pracą", wymagającą także wsparcia innych europejskich producentów węgla, a ostatecznie także zgody Komisji Europejskiej. O wszczęcie postępowania mogą wystąpić tylko bezpośrednio producenci węgla, a nie np. reprezentujący ich związek czy stowarzyszenie. Szefowie polskich spółek powołali już wspólny zespół, który się tym zajmie.

Według wstępnych danych, w ubiegłym roku import węgla do Polski przekroczył 10 mln ton, z czego ok. 6-8 mln ton to znacząco rosnący, szczególnie w ostatnim trzech latach, import węgla energetycznego, głównie z Rosji. Jak wskazuje prezes coraz dynamicznej wypiera on z krajowego rynku polską produkcję. W ubiegłym roku sprzedaż węgla z KW była o ok. 6 mln ton mniejsza od tej w 2008 r., z czego ok. 4 mln ton to węgiel, który miał trafić do energetyki. Na ten rok zakładany jest dalszy spadek - w sprzedaży do energetyki może to być dalsze ok. 4 mln ton mniej.

Węgiel w Polsce "lekki" nie jest

Według prezesa KW, Polska jest jedynym znaczącym krajem w Europie, gdzie nie ma bezpośredniego dofinansowania państwa do produkcji węgla. Jak mówił, w Niemczech łączne dofinansowanie do wydobycia 14 mln ton węgla oraz likwidacji skutków działalności kopalń itp. to prawie 2 mld euro. W Hiszpanii - jak mówił prezes - dofinansowanie to ok. 33 euro do każdej tony węgla; wspierane jest też górnictwo w innych krajach.

Kugiel wskazał również, że w Polsce węgiel obłożony jest najwyższym w Europie podatkiem VAT - wynosi on, jak na inne towary i usługi, 22 proc., wobec najwyższego poziomu 16 proc. w innych krajach europejskich.

Prezes KW przyznał, że rosyjski węgiel wydobywany metodą odkrywkową jest tańszy od tego z kopalń głębinowych. "Szacuje się, że koszt wydobycia jest między 10 a 20 dolarów" - powiedział Kugiel.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane