• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Górnicy chcą strajku

Górnicy chcą strajku
Foto: TVN24 Foto: Związki zorganizowały masówki i referendum - bedzie też strajk?

Niemal wszyscy uczestniczący w referendum górnicy jastrzębskiej Spółki Węglowej opowiedzieli sie za strajkiem, jeśli zarząd firmy nie spełni płacowych żądań. Według organizatorów w referendum uczestniczyło 75 proc. górników firmy, a za strajkiem opowiedziało się 98 procent z głosujących.

ZOBACZ RELACJĘ o referendum przeprowadzanym wśród górników

Wyniki odbywającego się we wtorek w kopalniach JSW referendum strajkowego przedstawił w środę przewodniczący "Solidarności" z kopalni "Zofiówka" Roman Brudziński. Według niego, spośród ponad 17 tys. górników JSW, którzy w dniu referendum byli w pracy, w głosowaniu wzięło udział ponad 13 tys. Frekwencja wyniosła więc około 75 proc.

- Za przeprowadzeniem akcji strajkowej opowiedziało się 12 759 osób, przeciwko było 265 pracowników, pięć głosów było nieważnych - powiedział Brudziński.

Referendum było wynikiem braku porozumienia w sprawie podwyżek oczekiwanych przez związki. Zarząd JSW odmówił podwyższenia tegorocznego wskaźnika wynagrodzeń powyżej 12 proc., wskazując że już wcześniejsze ustalenia zakładają tegoroczny wzrost płac w spółce średnio o 640 zł. Zaoferował górnikom wypłatę premii średnio po 1 tys. zł w październiku, a w grudniu przekazanie bonów o tej samej wartości - w razie utrzymania założonego wydobycia.

Związki argumentują, że jej przychody w pierwszym półroczu były wyższe od zakładanych o 300 mln zł. Jeszcze w środę w południe ma się rozpocząć kolejna tura rozmów pomiędzy zarządem JSW a związkowcami. Obie strony liczą, że uda się doprowadzić do kompromisu i zażegnać groźbę strajku. Jeśli do porozumienia nie dojdzie, związkowcy zapowiadają strajk ostrzegawczy w przyszłym tygodniu.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane