• rozwiń

Górnicy chcą pieniędzy

Górnicy chcą pieniędzy
Foto: TVN24 Foto: Relacja reporterki TVN24 o referendum strajkowym wśród górników

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpoczęło się referendum strajkowe. To efekt zakończonych brakiem porozumienia negocjacji płacowych w sprawie podwyżek oczekiwanych przez związki.

Zarząd JSW odmówił podwyższenia tegorocznego wskaźnika wynagrodzeń powyżej 12 proc., przypominając, że wcześniejsze ustalenia zakładają tegoroczny wzrost płac w spółce średnio o 640 zł. Zaoferował górnikom wypłatę premii średnio po 1 tys. zł w październiku, a w grudniu przekazanie bonów o tej samej wartości - o ile zostanie utrzymane założone wydobycie.

Oba te świadczenia kosztowałyby spółkę ok. 60 mln zł. Natomiast związki argumentują, że przychody Jastrzębskiej Spółki Węglowej w pierwszym półroczu były o 300 mln zł wyższe od zakładanych. Zarząd JSW odpowiada, że dodatkowe przychody nie są skutkiem wzrostu produkcji, ale wysokich cen węgla i argumentuje, że dodatkowe środki powinny zostać zainwestowane.

W poniedziałek w kopalniach JSW odbyły się masówki, podczas których liderzy związkowi przedstawili załodze swoje relacje z przebiegu negocjacji. We wtorek - obok wspólnego referendum obu grup związków - zaplanowano protest przed siedzibą spółki. Jeśli załoga opowie się za strajkiem, mógłby się on rozpocząć w przyszłym tygodniu.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane