• rozwiń

Gorączkowe prace nad budżetem

Gorączkowe prace nad budżetem
Foto: TVN24 Foto: Rząd musi się spieszyć z założeniami budżetu na 2008 rok

Do końca sierpnia będą gotowe "twarde" założenia do budżetu na 2008 r. - poinformował rzecznik resortu finansów Jakub Lutyk. Rząd jest zobowiązany do przekazania Sejmowi projektu ustawy budżetowej do 30 września.

- Prace trwają, ale o żadnym gotowym projekcie budżetu jeszcze nie ma mowy - powiedział Lutyk.

Jak podała w środę "Rzeczpospolita", wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska nie wyklucza korekty wcześniejszych założeń. Chodzi o wygospodarowanie pieniędzy na wszystkie przyjęte przez Sejm zmiany - m.in. na wprowadzenie ulgi podatkowej na każde dziecko.

Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2008 rok w połowie czerwca. Dochody mają wynieść 241,6 mld zł, wydatki - 271,6 mld zł, przy deficycie 30 mld zł.

Na poziom dochodów budżetu państwa w 2008 roku będzie miało wpływ wiele wskaźników makroekonomicznych, takich jak wzrost PKB o 5,7 proc., wzrost spożycia o 4,8 proc., średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 2,3 proc., wzrost przeciętnego zatrudnienia w gospodarce narodowej o 2,3 proc. oraz wzrost przeciętnego nominalnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej o 6 proc.

Według przyjętych szacunków, liczba bezrobotnych na koniec 2008 roku zmniejszy się o ok. 1,5 mln osób, a stopa bezrobocia wyniesie 9,9 proc.

Jednym z celów przyszłorocznego budżetu będzie finansowanie projektów z wykorzystaniem środków UE. Zaplanowano w nim również wydatki na waloryzację rent i emerytur, wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej oraz finansowanie przyjętych przez rząd ważnych dla społeczeństwa i gospodarki programów wieloletnich.

Ministerstwo Finansów prognozuje, że w 2008 roku tempo wzrostu PKB zwolni do 5,7 proc., co wynika z niższych wzrostów spożycia i akumulacji. Średnie realne tempo wzrostu PKB w latach 2007-2008 ma wynieść ok. 6,1 proc. i będzie wyższe, niż potencjalne tempo wzrostu gospodarki polskiej, oceniane na ok. 5,5 proc.

Oszacowano też, że rok 2008 przyniesie dalsze pogłębienie deficytu obrotów bieżących – wyniesie on 4,7 proc. PKB. W kolejnych latach oczekuje się jego stabilizacji na poziomie pięciu proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane