• rozwiń

Gorączka złota nad Wisłą

Gorączka złota nad Wisłą
Foto: TVN24 Foto: Złoto idzie jak woda

W ubiegłym roku osoby fizyczne kupiły w naszym kraju 1,5 tony złota - pisze "Rzeczpospolita". Eksperci oceniają, że w 2011 polski rynek złota inwestycyjnego może urosnąć jeszcze o 10-15 procent.

Według specjalistów ze spółki Mennica, sprzedaż złota rosła w ubiegłym roku w momentach kryzysowych, kiedy cena kruszcu zwyczajowo idzie w górę. Ubiegłoroczny rekordzista w chwili wybuchu kryzysu w Grecji nabył jednorazowo 25 kilogramów złota. Wartość tej transakcji można szacować na 3 miliony złotych.

Nowy trend

– W tym roku obserwujemy odwrotny trend, zakupy były intensywniejsze podczas styczniowej korekty i transakcje były mniejsze, dotyczyły sztabek o wadze 250 – 1000 g. Z chwilą wybuchu zamieszek na północy Afryki inwestorzy wstrzymali się z zakupami. Świadczy to o rosnącej świadomości konsumentów - mówi w rozmowie z "Rz" Mariusz Przybylski, rzecznik Mennicy.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy złoto podrożało na giełdzie londyńskiej o 28 procent. Historyczny rekord notowań – 1421 dolarów za uncję – padł w listopadzie zeszłego roku. W Polsce kilogramowa sztabka kruszcu kosztuje obecnie 137 tysięcy 500 złotych. Zdaniem ekspertów kurs złota w najbliższych latach nadal będzie piąć się w górę.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane