• rozwiń
  • WIG20 2349.39 -0.10%
  • WIG30 2704.72 -0.01%
  • WIG 60769.32 -0.03%
  • sWIG80 12024.81 -0.10%
  • mWIG40 4265.02 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:35

Dostosuj

Google szuka lekarstwa na raka. Nowotwór wykryje opaska na rękę?

Google szuka lekarstwa na raka. Nowotwór wykryje opaska na rękę?
Foto: chc.com.pl Foto: Google angażuje się coraz mocniej w nowoczesne projekty związane ze zdrowiem

Koncern Google ogłosił we wtorek, że eksperymentuje ze specjalną opaską i nanocząstkami, dzięki którym można będzie wykryć raka i wiele innych chorób na ich wczesnym etapie. - Nadszedł czas, aby opieka zdrowotna stała się bardziej aktywna niż reaktywna - powiedział Andrew Conrad, szef Google Life Science.

Google pracuje nad urządzeniem (ma to być opaska z czujnikiem noszona na nadgarstku), które wykryje zmiany nowotworowe poprzez monitorowanie nanocząstek w organizmie człowieka. Nanocząstki trafiałaby do krwiobiegu poprzez połknięcie pigułki. - W ten sposób urządzenie wykryje drobne wahania w komórkach nowotworowych zanim staną się problemem - zaznaczył Conrad.

Ambicją koncernu jest więc stałe monitorowane krwi, aby diagnozować nowotwór na długo przed pojawieniem jakichkolwiek objawów fizycznych.

Google dąży do diagnozowana raka, ale też do wykrywania zbliżającego się ataku serca, udaru mózgu i innych chorób na znacznie wcześniejszym etapie, niż jest to obecnie możliwe.

Pigułka na raka

Wczesna diagnoza jest kluczem do leczenia chorób. Wielu nowotworów, takich jak np. rak trzustki, który wykrywanych jest w zaawansowanym stadium, kiedy jest już za późno na skuteczną interwencję.

Dzięki nanotechnologii nowotwór będzie można wykryć, gdy badania obrazowe - za pomocą tomografu i rezonansu nie pokazują jeszcze zmian. Według ekspertów, komórki nowotworowe w organizmie będzie można zauważyć nawet rok wcześniej.

Inteligentne soczewki

To nie pierwszy raz, kiedy Google angażuje się w zdrowie. W lipcu firma z Mountain View oraz szwajcarska farmaceutyczna firma Novartis podpisały umowę, w ramach której będą rozwijać projekt inteligentnych soczewek. Pomogą one diabetykom kontrolować poziom glukozy we krwi.

We wrześniu Google kupił biotechnologiczną firmę Lift Labs, która stworzyła "inteligentną łyżkę" dla osób chorych na Parkinsona. Wyposażona jest ona w czujniki, które wykrywają drgania i redukują je aż o 70 proc.

Natomiast Tim Cook stojący na czele innego giganta z branży IT, zapowiedział w poniedziałek, że jego firma nie będzie angażować się w prace nad wykrywaniem raka.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane