• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Google prawdę ci powie. "Dlaczego jakiś kraj taki jest...?"

Google prawdę ci powie. "Dlaczego jakiś kraj taki jest...?"
Foto: shutterstock.com Foto: Google przechowuje słowa klucze do pytań zadawanych najczęściej w danym temacie

Dlaczego Polska jest taka słaba, Ukraina biedna, Niemcy bogate, a Hiszpania pusta? Takie odpowiedzi na pytanie "Why is (nazwa kraju) so...?" podpowiada wyszukiwarka Google. Niektóre odpowiedzi zaskakują.

Skąd Google to wszystko wie? Odpowiedź jest prosta: sami pytamy wyszukiwarkę, gdy boimy się zapytać kogoś innego.

Okazuje się, że niespodziewanie wiele osób zadaje pytania w rodzaju: Dlaczego Hiszpania jest taka pusta, a Kazachstan taki duży? Odpowiedzi pomaga znaleźć funkcja wyszukiwarki Google: autouzupełnianie. Ale w ten sposób utwierdzane są stereotypy.

Spróbuj sam

Jak to działa: Google przechowuje słowa klucze do pytań zadawanych najczęściej w danym temacie. Kiedy zaczynasz wpisywać pytania w wyszukiwarkę, autouzupełnianie podpowiada ci najbardziej popularne słowa. Wyniki mogą być zaskakujące.

Na mapie poniżej znalazły się przykładowe odpowiedzi, które pojawiają się w wyszukiwarce, gdy zaczniemy pytać Google, dlaczego jakiś kraj jest taki... "Why is (country name) so...?". Każdy może wypróbować to sam.

My sprawdziliśmy. Według wyszukiwarki Polska jest: rasistowska, biedna, religijna, tania. Niemcy to kraj bogaty, silny, wielki, a Czechy trudne i złe. Łotwa jest biedna i droga, a Białoruś biedna, straszna. Ukraina jest biedna.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane