• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Google oskarżony o unikanie podatków

Google oskarżony o unikanie podatków
Foto: TVN24 Foto: Google podejrzany

- Internetowa wyszukiwarka Google została oskarżona o obchodzenie brytyjskich przepisów podatkowych przez kierowanie 90 proc. przychodów osiąganych na brytyjskim rynku do Republiki Irlandii - donosi brytyjski dziennik "Guardian". Tam płacić ponad dwa razy mniejsze podatki.

Przy przychodach na brytyjskim rynku przekraczających 1,25 mld funtów szterlingów w roku obrachunkowym 2007-2008 Google zapłacił w W. Brytanii tylko 600 tys. funtów podatku - wynika z publicznie dostępnych rozliczeń. Gdyby Google nie rozliczał lwiej części przychodów za pośrednictwem Irlandii, jego podatek wyniósłby 100 mln funtów. Irlandzka stawka podatku korporacyjnego jest bowiem najniższa w UE i wynosi 12,5 proc., wobec 28 proc. w W. Brytanii.

Zielony raj podatkowy

- Wygląda na to, że Google jest jedną z korporacji, które w W. Brytanii mają swoją bazę, zatrudniają brytyjskich pracowników i korzystają z miejscowych usług i infrastruktury, ale próbują rozliczać się z podatków gdzie indziej - skomentował te doniesienia wiceprzewodniczący Liberalnych Demokratów Vince Cable w wypowiedzi cytowanej przez "Guardiana".

Premier Gordon Brown zapowiedział, że rząd rozprawi się z firmami uchylającymi się od podatków. Firmy, które wobec brytyjskiego fiskusa zalegają z tytułu zobowiązań podatkowych na ponad 25 tys. funtów, mają być wpisane na czarną listę, podaną do publicznej wiadomości.

Rzecznik Google'a oświadczył, że na obecnym etapie firma nie może ustosunkować się do ataków brytyjskich polityków ani skomentować poszczególnych rozliczeń finansowych, ale w swoim działaniu nie widzi żadnych nieprawidłowości i nie ma sobie niczego do zarzucenia.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane