• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Google ma zgodę na transakcję za 12,5 mld dol

Google ma zgodę na transakcję za 12,5 mld dol
Foto: Flickr/Robert Scoble Foto: Google ma zgodę regulatorów na transakcję

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez Google Motoroli Mobility. I chociaż firma została została kupiona przez internetowego giganta za 12,5 mld dol już w sierpniu ub. r. to na sfinalizowanie transakcji trzeba było czekać, aż KE zbada, czy nie narusza ona konkurencji.

Motorola Mobility powstała w styczniu 2011 roku, w wyniku podziału amerykańskiej firmy telekomunikacyjnej Motorola na dwie części. Produkuje ona m.in. smartfony i tablety, a druga powstała w wyniku podziału część - Motorola Solutions, zajmuje się produktami i usługami dla firm i instytucji rządowych. Google to największa na świecie wyszukiwarka internetowa, która rozwija także system operacyjny Android, szeroko wykorzystywany w smartfonach i tabletach.

KE: Transakcja nie ograniczy konkurencji

W sierpniu 2011 roku Motorola Mobility została kupiona przez Google za 12,5 mld dolarów. Dzięki temu internetowy gigant chciał jeszcze bardziej upowszechnić Androida. Transakcja musiała być jednak zaakceptowana przez odpowiednich regulatorów - m.in. Departament Sprawiedliwości USA i KE. Badały one, czy transakcja nie zmieni ona w znaczący sposób sytuacji na rynku systemów operacyjnych i patentów dla tych rozwiązań, m.in. w Europie.

Ponieważ wszystkie smartfony i tablety muszą być wyposażone w systemy operacyjne, analizowano, czy Google mogłoby zablokować konkurentom Motoroli, np. Samsungowi czy HTC, wykorzystywanie systemu operacyjnego Google Android. Amerykanie wydali pozytywną decyzję już wcześniej. W poniedziałek KE podała, że zaakceptowała transakcję. Jej dochodzenie wykazało, że wykorzystywanie systemu pomaga popularyzować wykorzystywanie innych usług Google. W konsekwencji biorąc pod uwagę, że model biznesowy Google zakłada rozwój internetowych i mobilnych usług oraz oprogramowania, jest mało prawdopodobnym, żeby właściciel największej na świecie wyszukiwarki internetowej ograniczył wykorzystywanie Androida wyłącznie do urządzeń Motoroli.

- Oczywiście, Komisja będzie w dalszym ciągu obserwować sytuację tym sektorze - podkreślił wiceprzewodniczący Komisji i komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia.

mkg//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane