• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Gomułka: rząd musi się zapożyczyć

Gomułka: rząd musi się zapożyczyć
Foto: TVN24 Foto: Prof. Gomułka o polityce gospodarczej rządu

Deficyt finansów publicznych może w tym roku sięgnąć 80 miliardów złotych - ocenił w "Sygnałach Dnia" prof. Stanisław Gomułka. Jego zdaniem, rząd nie ma wielu możliwości ograniczenia wydatków budżetowych, więc musi pożyczać środki na rynku krajowym i międzynarodowym.

Gomułka odniósł się też do budżetu przyszłorocznego i ewentualnej podwyżki podatków, która miałaby pomóc załatać dziurę budżetową. Jak podkreślił, koalicja rządowa może spodziewać się prezydenckiego weta dla wszelkich prób zwiększania obciążeń podatkowych czy parapodatkowych takich jak składka rentowa. Dodał, że istnieje jednak szansa na współpracę w tej kwestii z lewicą.

Będzie lepiej, ale...

Ekonomista ocenił, że kryzys gospodarczy wytraca na sile, choć Polskę czeka jeszcze kilka kwartałów wzrostu bezrobocia i spadku płac realnych. Przy "niesłychanie korzystnym" zbiegu okoliczności Polska ma szansę na 1-2 procentowy wzrost gospodarczy już w przyszłym roku. Według Stanisława Gomułki, najpierw nastąpi poprawa w polskim eksporcie, a następnie w wydatkach inwestycyjnych i popycie konsumpcyjnym. Możemy spodziewać się także dalszego wzmocnienia złotego.

bgr ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane