• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Gomułka: Nie idźmy drogą Węgier

Gomułka: Nie idźmy drogą Węgier
Foto: TVN24 Foto: Od czsu, gdy prof. Gomułka odszedł z gabinetu Tuska, stał się gorącym krytykiem rządu

- To już nie jest zagrożenie scenariuszem węgierskim. My wkroczyliśmy na tę drogę - taką groźną wizję przedstawia w rozmowie z "Pulsem Biznesu" były wiceminister finansów Stanisław Gomułka. Zdaniem ekonomistów, cytowanych przez gazetę, dzisiejsza Polska to kopia Węgier u progu kryzysu zapoczątkowanego siedem lat temu. - Rząd musi zacząć reformę finansów - alarmują.

Ekonomiści, na których powołuje się "Puls Biznesu", twierdzą kategorycznie, że jeśli rząd nie zacznie już dziś reformować finansów, to za pięć lat pożre nas recesja.

Gomułka: Idziemy tą drogą

Gazeta stawia tezę, że obecną Polskę z Węgrami sprzed siedmiu lat łączy bardzo wiele. Nie tylko czynniki gospodarcze, ale także fiskalne i polityczne.

Jak przypomina gazeta, Węgry w 2002 r., podobnie jak my teraz, miały jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w UE, co wspierało samozadowolenie rządzących. Na fali sukcesu na początku 2003 r. węgierski rząd ustalił konkretną datę przystąpienia do strefy euro. Miało to nastąpić w 2008 roku - pisze dalej "Puls Biznesu".

Według cytowanego przez "PB" Stanisława Gomułki, byłego wiceministra finansów w rządzie Donalda Tuska, a teraz głównego ekonomisty Business Centre Club, dziś polski rząd nie chce, albo nie potrafi uczyć się na węgierskich błędach. - Zachowuje się tak samo. Jest zachwycony wysokim wzrostem i do niedawna też miał datę przyjęcia euro. Zadowolenie z siebie prowadzi do braku mobilizacji do przeprowadzenia koniecznych reform - twierdzi Gomułka.

- Naprawa finansów publicznych była Węgrom potrzebna tak bardzo, jak nam dzisiaj - podsumowuje.

ŁOs/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane