• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Goldman Sachs zarobił - i chce oddać rządowi

Goldman Sachs zarobił - i chce oddać rządowi
Foto: sxc.hu Foto: Goldman Sachs sporo zarobił

Goldman Sachs zaskakuje rynek świetnymi wynikami za pierwszy kwartał 2009 r. Jego zysk netto sięgnął 1,66 mld dolarów, czyli o ponad dwa razy więcej niż prognozowali najwięksi optymiści. Teraz bank szykuje się do emisji akcji i spłaty części z 10 miliardów pożyczki, jaką dostał od rządu.

Goldman Sachs nie jest pierwszym bankiem w USA, który zamknął I kwartał br. lepiej niż oczekiwał rynek. W zeszłym tygodniu solidnym zyskiem pochwalił się również bank Wells Fargo.

Część analityków traktuje to jako pierwsze objawy stabilizacji w sektorze bankowym. - To kolejny oznaka tego, że sektor finansowy najgorsze ma już za sobą - mówi Keith Wirtz, prezes funduszu Fifth Third Asset Management. Od połowy 2007 r. Goldman Sachs zanotował tylko jedną stratę kwartalną, podczas gdy jego rywale byli pod kreską przez kilka kwartałów z rzędu, a niektórzy (jak np. Lehman Brothers) musieli ogłosić bankructwo.

Nie było łatwo

Przedstawiciele Goldmana przyznają jednak, że pod koniec zeszłego roku bank przeżywał ciężkie chwile. Chybione inwestycje i niespłacone przez firmy kredyty (jak np. pożyczka w wysokości 850 mln dolarów dla firmy chemicznej LyondellBasell) spowodowały, że w grudniu 2008 r. GS musiał zaksięgować stratę w wysokości ponad miliarda dolarów.

Teraz Goldman szykuje się do emisji nowych akcji, chcąc pozyskać z rynku ok. 5 mld dolarów. Środki te przeznaczy na spłatę części rządowej pożyczki w wysokości 10 mld dolarów. - Chcielibyśmy z tego wyjść - mówi David Viniar, dyrektor finansowy Goldman Sachs.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane