• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

GM zwleka, Niemcy "życzą sobie" pośpiechu

GM zwleka, Niemcy "życzą sobie" pośpiechu
Foto: PAP/EPA Foto: Opel wciąż w zawieszeniu

Decyzja GM w sprawie ewentualnej sprzedaży Opla zapadnie najwcześniej na początku października - donosi niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt". Tymczasem minister gospodarki Niemiec ze zniecierpliwieniem stwierdza, że decyzji życzy sobie w ciągu najbliższych 10 dni.

Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) na łamach gazety "Hannoverschen Allgemeine Zeitung" stwierdza, że niemiecki rząd "życzy sobie" rozstrzygnięcia ze strony koncernu General Motors jeszcze przed rozpoczęciem salonu samochodowego IAA we Frankfurcie nad Menem. Internationale Automobil Ausstellung startuje 17 września. Według słów ministra, byłoby "pożądane", aby w tym terminie GM okazał jasne wskazówki, gdzie widzi przyszłość Opla.

Tymczasem "Handelsblatt" donosi, że wprawdzie rada dyrektorów General Motors ma w programie po raz kolejny dyskusję o swej europejskiej spółce, ale z nieoficjalnych informacji wynika, iż żadna decyzja nie zapadnie wcześniej niż w październiku. Oznaczałoby to, iż GM nie chce podejmować wiążących kroków przed niemieckimi wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na 27 września.

Według cytowanego przez gazetę źródła, GM musi przeprowadzić jeszcze "liczne dyskusje i debaty". Jednocześnie "Handelsblatt" pisze o niechęci GM do przekazania swych patentów i technologii forsowanej przez niemiecki rząd spółce Magna, której partnerem jest rosyjski Sbierbank. GM miałoby to uznać za "ogromnie nieroztropny" krok. Dla amerykanów transfer technologii do Rosji miałby być nie do przyjęcia.

Gazeta uważa, że ostatecznie General Motors może zdecydować się na niesprzedawanie swej europejskiej części i jej uzdrawianie w ramach koncernu, przy pomocy amerykańskich funduszy i ewentualnym wsparciu państw UE.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane