• rozwiń
  • WIG20 2187.64 -0.89%
  • WIG30 2483.81 -1.02%
  • WIG 57906.75 -0.92%
  • sWIG80 11629.72 +0.17%
  • mWIG40 3753.06 -1.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:55

Dostosuj

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

GM zamknie jedną fabrykę. Co z Gliwicami?

GM zamknie jedną fabrykę. Co z Gliwicami?
Foto: TVN CNBC Biznes / fot. PAP/EPA Foto: General Motors zamyka niektóre fabryki w Europie?

Amerykański gigant motoryzacyjny General Motors rozważa zamknięcie jednej lub więcej fabryk w Europie. Temat jest w tej chwili przedmiotem negocjacji kierownictwa firmy ze związkami zawodowymi zakładów Opel-Vauxhall - poinformował rzecznik przedsiębiorstwa.

- GM prowadzi negocjacje ze związkami, aby na stałe wyeliminować moce produkcyjne - powiedział rzecznik James Cain. Zapytany, czy oznacza to zamknięcie jednej lub więcej fabryk, odpowiedział: - Tak, to jeszcze jest negocjowane. Kwestia mocy powinna zostać poruszona i to jeden z głównych punktów trwających negocjacji - dodał.

Duże straty

General Motors w drugim kwartale tego roku zanotował w Europie straty sięgające 400 mln dolarów. W pierwszym kwartale GM stracił w Europie 256 mln dolarów. Kierownictwo ocenia, że w dużej mierze wynika to z nadwyżki produkcyjnej.

W czasie wywiadu telefonicznego z kilkoma dziennikarzami dyrektor finansowy przedsiębiorstwa Dan Amman podkreślił, że "w kwestii nadprodukcji, jeśli brać pod uwagę całą branżę, strony trzecie oceniły, iż powinno się zamknąć pięć, siedem lub osiem fabryk montażowych długofalowych, jeśli chcemy pozostać na tym poziomie sprzedaży".

- Prowadzimy rozmowy z naszymi związkowcami i, oczywiście, zostały podjęte środki we Francji przez PSA, Włosi mówią o środkach dotyczących możliwości. W całej Europie, choć nie tylko tam, widać, że rozpoczęto podejmowanie pewnych niezbędnych środków - powiedział Amman.

Będzie porozumienie?

W czwartek prezes General Motors Dan Akerson powiedział analitykom, że spodziewa się pojawienia szerokiego porozumienia ze związkami zawodowymi już jesienią.

General motors ma w Europie dziewięć fabryk, produkujących samochody marki Opel, Chevrolet i Vauxhall. Jeden z zakładów, zatrudniający około 2500 osób, mieści się w Gliwicach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane