• rozwiń
  • WIG20 2204.76 -0.59%
  • WIG30 2504.08 -0.64%
  • WIG 58146.76 -0.65%
  • sWIG80 11574.31 -0.19%
  • mWIG40 3794.81 -0.68%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:07

Dostosuj

GM przed giełdowym debiutem

GM przed giełdowym debiutem
Foto: GM Foto: General Motors tryumfalnie powróci na giełdę?

18 listopada General Motors wróci na giełdę - twierdzi agencja Reutera, powołując się na nieoficjalne źródła. Przygotowujące debiut banki mają już za sobą serię spotkań z państwowymi funduszami inwestycyjnymi z m.in. Kuwejtu, Kataru i Abu Zabi - twierdzi Reuter. 5 proc. akcji zostanie zarezerwowanych dla pracowników, dealerów i emerytów firmy - dodaje AFP.

Bliskowschodni i azjatycki roadshow miał udowodnić inwestorom, że GM ma już za sobą kryzys i znów jest w stanie konkurować na rynku.

Według Reutera inwestorzy otrzymają w czasie publicznej oferty 20-procentowe dyskonto wobec wyceny GM sporządzonej przez analityków. Wyceny, która musi sięgnąć 67 miliardów dolarów, żeby amerykańscy podatnicy - w których imieniu Departament Skarbu znacjonalizował GM - nie stracili na całej operacji.

Rząd USA będzie głównym oferującym akcje w listopadowej ofercie. Swój pakiet może też sprzedać rząd Kanady. W 2009 roku bankrutujący General Motors otrzymał od amerykańskiego rządu 50 miliardów dolarów pomocy w zamian za pakiet 61 procent akcji. 12 procent kupił rząd Kanady i prowincja Ontario.

Według agencji AFP 5 proc. akcji GM zostanie zarezerwowanych dla 600 tysięcy pracowników, dealerów i emerytów firmy. Aby wziąć udział w programie, muszą oni zainwestować co najmniej 1 tys. dolarów. Będzie ich jednak obowiązywała ta sama cena, która zostanie wyznaczona dla oferty publicznej.

Dyrektor zarządzający GM Edward Whitacre stwierdził w środę, że cena ta znajdzie się w przedziale od 20 do 25 dolarów za akcję. - To będzie coś w tym rodzaju - wypowiedź Whitacre cytowała gazeta "San Antonio Express-News". Rzecznik GM odmówił komentarza w sprawie tej wypowiedzi.

Choć wciąż nie jest znana ani liczba akcji oferowanych w publicznej ofercie, ani ich cena, to emisję uważa się za największy giełdowy powrót w historii amerykańskiego rynku. General Motors jest właścicielem m.in. marek Buick, Cadillac, Chevrolet i Opel.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane