• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Bitcoin

Główna giełda bitcoinów zamknięta. Branża się odcina

To już koniec wirtualnej waluty? Odtwórz: To już koniec wirtualnej waluty?
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Rynek wirtualnej waluty broni się przed spadkami | Video: To już koniec wirtualnej waluty?

Jedna z największych giełd bitcoinów - MtGox - przestała działać - informuje BBC News. Wiadomo, że ostatnio MtGox wstrzymał wszystkie transakcje. Powody zamknięcia serwisu nie są znane. Krok ten jest ciosem dla zwolenników cyfrowej waluty. Przedstawiciele branży wydali wspólne oświadczenie, w którym dystansują się od działania MtGox.

Wstrzymanie wszystkich transakcji spowodowało gwałtowny spadek wartości bitcoina. "To tragiczne naruszenie zaufania użytkowników było wynikiem działań jednej firmy i nie odzwierciedla odporności bitcoina i przemysłu waluty cyfrowej. Tak jak w przypadku każdej nowej branży, są pewne złe podmioty, które muszą zostać wyeliminowane" - oświadczyły m.in. Coinbase i BTC China.

- Jesteśmy przekonani, że silne firmy, prowadzone przez kompetentnych ludzi i wspierane przez wiarygodnych inwestorów, będą się w dalszym ciągu rozwijać i spełniać obietnice inwestorów - głosi oświadczenie.

Duża strata

MtGox poinformował na stronie internetowej, że zdecydował o wstrzymaniu do odwołania wszystkich transakcji.

Jeden z serwisów podał, że MtGox stał się niewypłacalny po utracie ponad 740 tys. bitcoinów o wartości ok. 350 mln dolarów.

Marek Wołos, członek zarządu TMS Brokers uważa, że handlowanie cyfrowymi walutami jest ryzykowane. - Nie ma scentralizowanego rynku, ani transparentności, ani też władzy, która nad nim czuwa - uważa Wołos.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która po raz pierwszy wprowadziła ją do obiegu w 2009 r. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel.

Aby go napełnić, użytkownik musi wysłać trochę prawdziwej gotówki na numer otrzymany przy instalacji programu lub wykonać pracę, za którą będzie wynagrodzony właśnie w cyfrowej walucie. Globalna liczba bitcoinów na świecie jest ograniczona do 21 milionów, co ma na celu utrzymanie ich wartości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane