• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Głowa od piwa coraz mniej się kiwa

Głowa od piwa coraz mniej się kiwa
Foto: sxc.hu Foto: Spada sprzedaż piwa

Tak źle w branży piwowarskiej nie było od lat. Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez "Puls Biznesu" ze źródeł w branży piwowarskiej wynika, że w pierwszym półroczu sprzedaż piwa w Polsce spadła o blisko 10 proc. Jest to największy spadek od kilkunastu lat.

O tym, że w branży nie jest wesoło świadczą nie tylko gorsze niż przed rokiem wyniki finansowe giełdowej Grupy Żywiec, ale także ogłoszony niedawno przez Kompanię Piwowarską plan zamknięcia swojego browaru w Kielcach.

Tyle, że spadek sprzedaży jest większy od szacunków z początku roku. Oficjalne wyniki branża ma zaprezentować na specjalnej konferencji prasowej.

Koniec złotej ery

- Głównym powodem spadku sprzedaży jest podwyżka akcyzy o 13,6 proc. Zbiegła się ona, niestety, w czasie ze spowolnieniem gospodarczym, które dotknęło wiele firm i przestraszyło wielu konsumentów. Branży nie pomogła też pogoda, która w czerwcu i lipcu pozostawiała wiele do życzenia - mówi gazecie przedstawiciel branży piwowarskiej pragnący zachować anonimowość.

Roczna sprzedaż piwa w Polsce sięga obecnie 20 mld zł. Eksperci uważają, że hossa w branży już nigdy nie wróci, bo polski rynek osiągnął stan bliski nasycenia, z konsumpcją sięgającą 95 litrów na osobę rocznie. To więcej niż wynosi średni poziom w UE (92 litry

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane