• rozwiń

Globalny handel zamiera

Globalny handel zamiera
Foto: fotorzepa Foto: Szef WTO Pascal Lamy

Globalna wymiana handlowa spadnie w tym roku o 9 proc. do najniższego poziomu od II wojny światowej - poinformowała w poniedziałek światowa Organizacja Handlu (WTO).

Według przewidywań WTO najbardziej - o około 10 proc. - spadnie handel w krajach bogatych. Ale kraje biedne, w których wzrost gospodarczy uzależniony jest w bardzo dużym stopniu od eksportu, ucierpią najbardziej.

Brak kredytu zabija handel

Handel światowy rósł dotąd nieprzerwanie od 1982 roku. - Przez ostatnie 30 lat wymiana handlowa była stale rosnącą częścią globalnej aktywności gospodarczej - powiedział szef WTO Pascal Lamy.

- Jednak kryzys finansowy sprawił, że maleje pula dostępnych kredytów, a to powoduje znaczący spadek obrotów handlowych, zwłaszcza w krajach rozwijających się - podkreślił Lamy.

Również prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) przewiduje spadek wymiany handlowej rzędu 3 procent, ale przewidywania WTO są bardziej pesymistyczne.

"Rośnie tendencja do protekcjonizmu"

Lamy zaapelował do rządów by unikały rozwiązań antykryzysowych prowadzących do pogorszenia sytuacji, a polegających na przykład na ratowaniu rodzimych firm przed upadłością kosztem zagranicznej konkurencji. Wzrost ekonomicznego izolacjonizmu może - według raportu WTO - pogłębić recesję, tak jak to miało miejsce podczas wielkiej depresji lat 30.

- Rośnie tendencja do protekcjonizmu - powiedział Lamy, a to może doprowadzić do dalszego spadku wymiany handlowej. - Ograniczanie importu prowadzi do tego, że partnerzy handlowi zachowają się tak samo, a to uderzy w wasz eksport - dodał szef WTO.

Zapaść chińskiego eksportu

Raport WTO zawiera ostrzeżenie, że nawet Chiny nie będą w stanie uchronić się przed skutkami spadku globalnych obrotów handlowych, ponieważ we wszystkich krajach będących najważniejszymi partnerami Pekinu prawdopodobnie spadnie popyt na towary importowane.

Raport odnotowuje spadek chińskiego eksportu w lutym o 26 proc. w stosunku do roku poprzedniego, a o 28 proc. od stycznia 2009 r.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane