• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Gilowska przeciw podwyżkom stóp NBP

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska uważa, że zapowiedź kolejnej podwyżki stóp procentowych kreuje w Polsce oczekiwania inflacyjne. Dodała, że obserwacja gospodarki mogłaby nawet dać argumenty do ruchu w dół.

- Mamy do czynienia z bardzo zrównoważonym układem parametrów makroekonomicznych. Nie potrzeba nam dziś żadnej ingerencji w wysokość stóp procentowych. Zwłaszcza, gdy ta główna jest na tym samym poziomie co w USA - powiedziała Zyta Gilowska.

Pod koniec sierpnia RPP podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 punktów bazowych, główna stopa NBP jest na poziomie 4,75 proc. Z kolei amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła we wtorek stopy procentowe o 50 punktów bazowych. W związku z tym główna stopa procentowa w USA wynosi 4,75 proc. Była to pierwsza obniżka tej stopy od 2003 roku.

Swoją ostatnią decyzję o podwyżce stóp Rada Polityki Pieniężnej motywowała właśnie efektem działań resortu kierowanego przez Gilowską, który w pracach nad przyszłorocznym budżetem zrobił zbyt mało, aby ograniczyć wydatki w sektorze finansów publicznych. Duże znaczenie miała też trudna sytuacja na światowych rynkach finansowych będąca efektem problemów sektora kredytów hipotecznych w USA. Chociaż problem tylko pośrednio dotknął polska gospodarkę, głównie przez tąpnięcie na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, to rada i tak wolała "dmuchać na zimne".


Zyta Gilowska po raz kolejny w ostatnich tygodniach wypowiedziała się przeciwko podnoszeniu stóp procentowych NBP. Wpisuje się w ten sposób w tradycję podobnych wypowiedzi ministrów finansów pod adresem sąsiadów z przeciwnej strony warszawskiej ulicy Świętokrzyskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane