• rozwiń

Gilowska apeluje do inwestorów o spokój

Gilowska apeluje do inwestorów o spokój
Foto: TVN24 Foto: Minister finansów apeluje do inwestorów o spokój

- Sytuacja na giełdzie nie powinna wpłynąć niekorzystnie na polską gospodarkę, bo ma ona bardzo silne fundamenty - uważa wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

Gilowska uważa, że sytuacja, która wystąpiła na światowych giełdach, w tym na polskiej, jest naturalna. Jej zdaniem, korekta "była konieczna". - Jak wiadomo, nie ma okresu nieustannych wzrostów, muszą kiedyś nastąpić spadki - powiedziała.

Według wicepremier nie ma potrzeby, by w związku z kryzysem na warszawskiej giełdzie interweniowały instytucje państwowe.
- Nasze fundamenty są dobre: wysokiemu tempu wzrostu gospodarki towarzyszy wysokie tempo wzrostu miejsc pracy, umiarkowany wzrost wynagrodzeń, które zresztą nastąpiło po bardzo wysokim wzroście wydajności pracy, rosną lokaty państwowe, podobnie jak wpływy do ZUS, więc gospodarka nasza jest stabilna - oceniła Gilowska.

Podobnego zdania jest prezes NBP Sławomir Skrzypek. - Fundamenty polskiej gospodarki są stabilne i pozytywnie postrzegane przez wszystkich inwestorów. Mamy niską inflację, wysoki wzrost gospodarczy, co przekłada się na szybki spadek bezrobocia i dobre wyniki przedsiębiorstw. Dodatkowo deficyt na rachunku obrotów bieżących pozostaje na bezpiecznym poziomie - czytamy w oświadczeniu.
Skrzypek podkreślił, że nie ma zagrożeń dla polskiej gospodarki. - Złoty pozostaje względnie stabilny w porównaniu do niektórych walut naszego regionu. Warto zauważyć, że w mijającym tygodniu złoty nieznacznie osłabił się o około 1 proc., a rentowności na rynku papierów dłużnych nie charakteryzują się dużymi zmianami - dodał. Podkreślił też, że obecnie obserwowany – po bardzo długim okresie ciągłych wzrostów – spadek indeksów giełdowych, nie ma związku z wewnętrzną sytuacją gospodarczą Polski. - Odzwierciedla natomiast sytuację, która jest obserwowana na globalnych rynkach finansowych - podkreślił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane