• rozwiń
  • WIG20 2178.84 +0.65%
  • WIG30 2464.69 +0.54%
  • WIG 57303.23 +0.49%
  • sWIG80 11455.45 +0.05%
  • mWIG40 3639.92 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:12

Dostosuj

Gigantyczne zwolnienia w Krośnie

Gigantyczne zwolnienia w Krośnie
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Globalne problemy odbiły się na krośnieńskiej hucie szkła

Słaby dolar i drogi gaz spowodowały, że Huta Szkła Krosno zwolni jeszcze w tym roku 1/3 swojej załogi. 1200 osób na własnej skórze wyjątkowo boleśnie odczuje problemy, które nękają światową gospodarkę.

Drogi gaz spowodował wzrost kosztów produkcji, a słaby dolar odciął hutę od zysków z eksportu do Stanów Zjednoczonych.

- Redukcja dotyczy w dużej mierze ręcznej produkcji - mówił w TVN CNBC Biznes prezes Grupy Krosno Jacek Soltys. - Ręczna produkcja miała swój rynek zbytu w Stanach Zjednoczonych, a w związku z tym co się dzieje z dolarem ma bezpośredni wpływ na to jaką skalą dzisiejszej produkcji będziemy dysponować w najbliższym czasie, bowiem jeśli dolar będzie się dalej osłabiał, to niestety opłacalność eksportu do sfery dolarowej zniknie - wyjaśnił.

Bezołowiowe kryształy w opałach
Krośnieńskie Huty Szkła są jednym z największych i najbardziej znanych producentów szkła gospodarczego w Polsce. Firma w tym roku obchodzi 85-lecie istnienia. Krośnieńskie Huty znane są głównie ze szkła formowanego metodą ręczną i szkła stołowego z tzw. automatów.

Ze względu na wyjątkową jakość i przejrzystość szkła wyroby z Krosna nazywane są "bezołowiowym kryształem". Od 1990 roku KHS Krosno SA są spółką giełdową - firma była jedną z pierwszych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.

Firma zatrudnia ponad 3,5 tys. osób. Obecnie pakiety większościowe należą do Zdzisława Sawickiego i Nationale Nederlanden. Grupa kapitałowa składa się z KHS, zakładu produkcyjnego w Tarnowie oraz Huty Szkła w Jaśle.

mpj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane