• rozwiń

Gigantyczna kara dla PGNiG. Za ograniczanie konkurencji

Gigantyczna kara dla PGNiG. Za ograniczanie konkurencji
Foto: tvn24 Foto: PGNiG ograniczał konkurencję

UOKiK nałożył ok. 60 mln zł kary na PGNiG za nadużywanie pozycji rynkowej. Spółka bezpodstawnie odmawiała podpisania kompleksowej umowy na dostawy gazu z firmą NowyGaz - poinformowała prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. PGNiG odwoła się od decyzji.

Urząd wszczął postępowanie przeciwko Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu w grudniu 2010 r., po sygnałach dotyczących utrudniania sprzedaży gazu.- PGNiG złamało prawo antymonopolowe poprzez odmowę zawarcia umowy kompleksowej na sprzedaż gazu ziemnego ze spółką NowyGaz - poinformowała prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. Jak powiedziała, w trakcie przeprowadzonego postępowania udowodniono, że odmowa podpisania umowy nie miała obiektywnego uzasadnienia, lecz stanowiła przejaw nadużywania pozycji dominującej przez PGNiG.

Skutki dla konsumentów

Prezes UOKiK poinformowała, że ta odmowa miała konkretne, realne skutki zarówno dla tego przedsiębiorcy, który nie mógł prowadzić działalności gospodarczej na tym rynku jako konkurent PGNiG, jak i dla konsumentów, którzy mogli kupić paliwo jedynie w PGNiG. - Obecność na rynku innych dostawców gazu mogła skutkować obniżką cen oraz lepszą jakością świadczonych usług - zaznaczyła. Spółka NowyGaz była pierwszą firmą, która chciała kupować paliwo od PGNiG, a następnie dostarczać je klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom przyłączonym do sieci dystrybucyjnej Mazowieckiej Spółki Gazownictwa.

Niezasadność "wymówek"

Urząd poinformował, że decyzja UOKiK uwzględniła również stanowisko prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, które potwierdziło niezasadność "wymówek" PGNiG wobec odmowy zawarcia umowy ze spółką NowyGaz. - Ustalając wysokość kary, wzięto m.in. pod uwagę, że praktyka PGNiG utrudniała liberalizację rynku sprzedaży gazu ziemnego. Z kolei okolicznością łagodzącą było zaprzestanie stosowania niedozwolonej praktyki - ostatecznie PGNiG podpisało umowę z firmą NowyGaz - powiedziała prezes UOKiK. Czas trwania praktyki PGNiG był krótszy niż rok.

Odwołanie od decyzji

Decyzja UOKiK nie jest ostateczna. Firma może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w komunikacie, że skorzysta z tej możliwości.

To nie pierwsza sprawa PGNiG

To druga decyzja dotycząca PGNiG wydana przez UOKiK w 2012 r. W kwietniu prezes Urzędu stwierdziła nadużycie przez spółkę pozycji dominującej na rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego. NowyGaz jest marką należącą do przedsiębiorstwa energetycznego Entrade Grupa, którego oferta skierowana jest przede wszystkim do klientów indywidualnych.

PGNiG ma ok. 98-proc. udział w krajowym rynku sprzedaży gazu ziemnego; jest również właścicielem m.in. Mazowieckiej Spółki Gazownictwa, dostarczającej gaz do ok. 1,5 mln odbiorców.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane