• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Gigantyczna kara dla dostawcy energii

Gigantyczna kara dla dostawcy energii
Foto: TVN24 Foto: UOKiK karze ENION

7 milionów złotych kary dla Enionu. Działająca na rynku dystrybucji energii elektrycznej spółka zapłaci za nadużywanie pozycji dominującej na rynku. Karę nałożył UOKiK

Jak poinformowało Polskie Radio, przeprowadzone przez UOKiK dochodzenie wykazało, że korzystając z monopolu na rynku dystrybucji energii, na terenie m.in. Małopolski, Enion narzucał swoim kontrahentom niekorzystne warunki umowy.

Stosowane zasady rozliczeń przedsiębiorców korzystających z sieci dystrybucyjnej spółki narażały ich na straty finansowe. Jednocześnie Enion mógł zaoferować lepsze warunki niż jego kontrahenci na rynku dystrybucji tacy jak na przykład firma Electrabel. Zdaniem Urzędu, działanie Enionu utrudniało przez to swobodę wyboru sprzedawcy a tym samym rozwój konkurencji na rynku.

Nie pierwszy raz

Druga zakwestionowana przez UOKiK praktyka dotyczyła złożenia zabezpieczenia finansowego przez kontrahentów Enionu. W przypadku braku gwarancji finansowych spółka groziła swoim partnerom wstrzymanie realizacji umowy dystrybucji.

Decyzja nie jest ostateczna. Przedsiębiorca odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nie jest to pierwsza kara nałożona na Enion przez UOKiK. We wrześniu ubiegłego roku Urząd uznał, że przedsiębiorca ograniczał konsumentom możliwość reklamowania wadliwie działających urządzeń wskazujących zużycie energii.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane