• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Giganci rzucają wyzwanie Apple

Giganci rzucają wyzwanie Apple
Foto: apple.com Foto: Giganci rzucają wyzwanie Apple'owi

24 największych operatorów komórkowych z całego świata łączy siły, by przełamać dominację Apple'a i innych producentów komórek na rynku mobilnych aplikacji. Wspólnie chcą stworzyć sklep z grami i programami na komórki, które działałyby na każdym telefonie.

Powstanie Wholesale Applications Community - bo tak nazywa się organizacja - zostało ogłoszone podczas trwającego właśnie Mobile World Congress w Barcelonie. TWC tworzą firmy mające w sumie dostęp do ponad 3 miliardów klientów na całym świecie (m.in. Vodafone, China Mobile czy Sprint).

Rynek mobilnych aplikacji jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się segmentów IT. Analitycy z firmy Gartner przewidują, że globalne wydatki na gry i programy na komórki przekroczą w tym roku 6,2 miliarda dolarów, a liczba pobrań wzrośnie do 4,5 mld z 2,5 mld w roku ubiegłym.

Wspólny standard

Obecnie liderem rynku jest Apple, który za pośrednictwem swojego AppStore sprzedał ponad 3 miliardy egzemplarzy programów w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Także inni producenci komórek i oprogramowania mobilnego, tacy jak Blackberry, Google, Nokia, Symbian i Microsoft prowadzą swoje sklepy z mobilnymi aplikacjami. W rezultacie twórcy gier zmuszeni są do tworzenia różnych wersji oprogramowania przeznaczonych na różne platformy.

Wholesale Applications Community chce zmienić tę sytuację, odbić rynek gier z rąk producentów hardware'u i software'u i zlikwidować fragmentację rynku. W ciągu 12 miesięcy członkowie organizacji mają zamiar opracować wspólny standard aplikacji.

Pomysł operatorów popiera także część producentów sprzętu, m.in. LG Electronics, Samsung i Sony Ericsson.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane