• rozwiń

Giełdy i złoty w górę. Nowy bankier Europy zaskoczył

Giełdy i złoty w górę. Nowy bankier Europy zaskoczył
Foto: TVN CNBC/wikipedia Foto: Mocne wejście Włocha

Na pierwszym posiedzeniu pod przewodnictwem nowego prezesa Europejski Bank Centralny obniżył niespodziewanie główną stopę procentową z 1,5 proc na 1,25 proc. Decyzja wywołała spory entuzjazm na rynkach.

Decyzja EBC jest zaskoczeniem dla rynków, które prognozowały, że nowy prezes Mario Draghi, który zastąpił na tym stanowisku Jeana-Claude'a Tricheta, nie zmieni kosztów pozyskiwania pieniądza w eurolandzie. Analitycy oceniali, że EBC może najwcześniej obniżyć stopy procentowe w grudniu br., gdy będzie miał nowe projekcje gospodarcze.

Pobudzić wzrost

Jak mówią jednak eksperci w pierwszych komentarzach, Draghi postanowił pójść drogą Fed - czyli Rezerwy Federalnej w USA i skupić się przede wszystkim nie na walce z rosnącymi cenami, ale na stymulowaniu słabnącego wzrostu gospodarczego.
- Paradoksalnie ta obniżka stóp procentowych w strefie euro, szybsza niż się rynek spodziewał, w pewnym sensie potwierdza to, że nie jest najlepiej. Jest to wyraz obaw EBC o wzrost gospodarczy w strefie euro - powiedział w TVN CNBC Tomasz Nowak, makler TMS Brokers.

Potwierdził to potem sam Draghi podczas konferencji prasowej.

- Skutki niekorzystnych warunków finansowania, niski poziom zaufania oraz nieustające napięcia na rynkach finansowych mogą osłabić tempo ożywienia gospodarczego w strefie euro w drugiej połowie roku i później - powiedział.

- W środowisku osłabionego wzrostu w strefie euro i na świecie ceny, koszty i presja inflacyjna w strefie euro powinny również złagodnieć - podkreślił.

Przysługa dla złotego

Po decyzji EBC zwyżkujące dość niemrawo giełdowe indeksy zaczęły rosnąć dużo szybciej. Zyskał też polski złoty. Ok. 14.20 za euro płacono 4,34 zł, za dolara 3,15 zł, a za szwajcarskiego franka 3,57 zł. Ok. 8 rano w czwartek za euro trzeba było zapłacić 4,40 zł, za dolara 3,21 zł, za franka 3,62 zł.

- To jest dość komfortowa sytuacja dla złotego, dla Polski. Uzyskujemy dodatkowy argument na umocnienie naszej waluty - powiedział Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. Tłumaczył, że teraz różnica między oprocentowaniem w Polsce i w strefie euro jest jeszcze większa, co zwiększa atrakcyjność polskiej waluty.

Nowy prezes, nowa strategia

Ostatnio Europejski Bank Centralny podwyższał swoją główną stopę o 25 pkt bazowych na kwietniowym oraz lipcowym posiedzeniu. Wcześniej, przez 22 miesiące, pozostawała one bez zmian na poziomie 1,0 proc.

Mario Draghi został wybrany na szefa EBC w połowie tego roku. Czwartkowe posiedzenie Banku było pierwszym, którym kierował. Od stycznia 2006 był szefem włoskiego banku centralnego. Zanim objął to stanowisko, przez trzy lata był wiceszefem i dyrektorem zarządzającym banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Wcześniej przez 10 lat był dyrektorem generalnym w ministerstwie skarbu państwa.

mkg\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane