• rozwiń

Giełdowy rekin ma apetyt na BRE Bank

Giełdowy rekin ma apetyt na BRE Bank
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 1401CZARNECKI.avi

Leszek Czarnecki, jeden z najbardziej znanych inwestorów w Polsce i szef Getin Holdingu, chce kupić BRE Bank - właściciela popularnych marek mBank i Multibank. - Nie jesteśmy na sprzedaż - natychmiast odpowiadają przedstawiciele BRE.

Leszek Czarnecki zdradził na antenie TVN CNBC Biznes, że jeśli tylko BRE Bank zostanie wystawiony na sprzedaż przez obecnego właściciela, czyli niemiecki Commerzbank, to Getin bardzo poważnie rozważy jego zakup. Pytania o przyszłość BRE pojawiły się po tym jak rząd Niemiec postanowił częściowo znacjonalizować Commerzbank.

Jak dodał Czarnecki, do ewentualnego zakupu BRE Banku potrzebowałby partnera z gotówką lub dodatkowej emisji akcji. - To duża transakcja i w związku z tym trzeba z całą pewnością znaleźć jeszcze dobrego partnera, który pomoże nam wyłożyć na to pieniądze. Wszystko jest kwestii oceny, natomiast jeżeli mówimy o strategii, czy to się wpisuje w naszą strategię? Absolutnie tak, tu się nic nie zmieniło - podkreślił.

Nie na sprzedaż

Plany właściciele Getin Holdingu mogą jednak spalić na panewce. Na razie Commerzbank stanowczo zaprzecza, jakoby miał pozbyć się akcji polskiego banku. - BRE stanowi integralną część naszej podstawowej działalności, dlatego nie mamy zamiaru sprzedawać naszych udziałów w spółce - mówi w rozmowie z "The Wall Street Journal Polska" Eric Shutz, członek zarządu odpowiedzialny za finanse.

Także szefostwo BRE stawia sprawę jasno. - Nie potrafię ocenić w jakiej kondycji jest Commerzbank, to jest spółka giełdowa i wszelkie ważne informacje są tajemnicą firmy. Jednak utrzymujemy ścisły kontakt z zarządem i wedle mojej wiedzy nie ma nic takiego co powinno napawać niepokojem inwestorów światowych. Nie ma mowy o sprzedawaniu BRE Banku, nie jesteśmy na sprzedaż - podkreśla Wiesław Thor, wiceprezes BRE Banku.

Akcje BRE wyceniono w środę na zamknięciu GPW na 178,4 zł. Oznacza to, że rynek wycenia dziś bank na niespełna 5,3 mld zł, zaś 70-procentowy pakiet należący do Niemców wart jest 3,7 mld zł.

bgr/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane