• rozwiń

Giełda wpadła w dół

Giełda wpadła w dół
Foto: TVN24 Foto: Giełda wpadła w dół

Znaczne spadki indeksów. Euro, ropa i złoto biją kolejne rekordy. W czwartek napłynęła wyjątkowo długa seria złych informacji. Warszawskie indeksy zanurkowały - pisze "Rzeczpospolita".

Na świecie trwa odwrót od dolara i masowa pogoń za złotem i ropą. A na horyzoncie nie widać nadziei na poprawę nastrojów. WIG20 stracił w czwartek 3,2 proc., co było najgorszym wynikiem od miesiąca. Podczas czwartkowej sesji wartość handlu akcjami była najniższa od grudnia 2006 r. i nie przekroczyła miliarda złotych.

Dolar też dołuje

Do spadków doszło również w Europie Zachodniej, np. londyński FTSE 100 spadł o 1,5 proc. Tracił także dolar. W czwartek kurs euro do dolara pobił kolejne rekordy. Za europejską walutę trzeba było płacić niemal 1,56 dol. Ceny ropy sięgnęły w Nowym Jorku 111 dol. za baryłkę, a złoto po raz pierwszy w historii kosztowało 1 tys. dol. za uncję. Inwestorzy kupują surowce, aby zabezpieczyć się przed inflacją. Z drugiej strony ten popyt na surowce napędza inflację.

WIG20 stracił w czwartek 3,2 proc., co było najgorszym wynikiem od miesiąca.

wig

W świecie instytucji finansowych również pojawiają się same złe informacje. W środę późnym wieczorem znany fundusz Carlyle Capital, inwestujący w obligacje, ogłosił, że nie jest w stanie spłacić zobowiązań wobec banków. W czwartek bank JP Morgan podał, że do tej pory na światło dzienne wyszła dopiero połowa strat, jakie amerykańskie banki poniosły na złych inwestycjach w rynek kredytowy.

Krachu nie będzie

Ale na giełdach fala spadków podobna do tej ze stycznia nie nadchodzi. – Trzeba pamiętać, że nawet w okresach bessy spadki nie mają charakteru ciągłego i są przeplatane falami wzrostowymi, często bardzo gwałtownymi. W przyszłym tygodniu Fed znowu ma obniżyć stopy procentowe, a ponieważ indeksy spadają już szósty miesiąc bez większej przerwy, szanse na zapoczątkowanie dłuższego i silniejszego odreagowania wydają się spore – mówi "Rzeczpospolitej" Marek Juraś, szef działu analiz w DM BZ WBK.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane