• rozwiń

Giełda na giełdzie w listopadzie?

Giełda na giełdzie w listopadzie?
Foto: TVN24.pl Foto: Skarb Państwa próbowal sprzedać GPW w zeszłym roku, ale ostatecznie zrezygnował

Resort skarbu planuje debiut warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) w pierwszej połowie listopada - powiedziała w czwartek PAP wiceminister skarbu Joanna Schmid.

- Ministerstwo skarbu wybierze w ciągu najbliższych dni doradców finansowych, globalnych koordynatorów oferty publicznej GPW oraz tzw. bookrunnerów, czyli instytucje odpowiadające za budowę księgi popytu - zapowiedziała wiceszefowa resortu skarbu.

Ministerstwo w pierwszym etapie prywatyzacji GPW zamierza sprzedać pakiet 63,82 proc. giełdy; w rękach Skarbu Państwa ma pozostać ponad 35 proc. W drugim etapie prywatyzacji, który może nastąpić za 3 do 5 lat, akcje GPW mogą trafić do inwestora branżowego.

Schmid podkreśliła, że przeprowadzone od 2009 roku w Polsce oferty publiczne stanowią 36 proc. wszystkich ofert, które odbyły się w tym czasie na całym rynku europejskim.

12 mld zł razem z Tauronem

Wiceminister skarbu poinformowała ponadto, że przychody z prywatyzacji po zrealizowaniu oferty publicznej Tauronu wyniosą ponad 12 mld zł.

Debiut Tauronu jest planowany na 30 czerwca. Ostateczna liczba sprzedawanych akcji energetycznej spółki wynosi 7.389.300.798 sztuk, czyli około 52 proc. kapitału zakładowego. Po uwzględnieniu scalenia akcji będzie to 821.033.422 sztuk. Dla inwestorów indywidualnych przeznaczono 1.847.325.195 walorów firmy, a dla inwestorów instytucjonalnych 5.541.975.603 akcji. Zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych skończyły się w piątek, a dla inwestorów instytucjonalnych odbywają się od wtorku do czwartku do godz. 17. Wartość oferty to ponad 4,2 mld zł.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane