• rozwiń

Giełda mocno w górę

Giełda mocno w górę
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 2901GPWpods.avi

Na warszawskiej giełdzie znów zielono. Na zakończenie wtorkowej sesji główne indeksy zyskały ponad 3 procent. Polacy idą w ślad za inwestorami zagranicznymi i kupują akcje w oczekiwaniu na obniżkę stóp procentowych w USA.

Na zamknięciu sesji, WIG20 wzrósł o 3,03 procent osiągając 2985 pkt, a indeks szerokiego rynku WIG zyskał 3,01 procent i wyniósł 48.037 pkt. Rosły także małe i średnie spółki - mWIG40 zwyżkował o 2,98 proc., a sWIG80 o 3,28 proc.

Nastroje inwestorów poprawiły z pewnością poniedziałkowe wzrosty na Wall Street. O 16.05 indeks Dow Jones znajdował się 0,27 proc. na plusie. Rosły również indeksy giełd zachodnioeuropejskich.

W oczekiwaniu na Fed

Optymizm na rynkach światowych związany jest z oczekiwaniem na obniżkę stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną. Analitycy przewidują, że na środowym posiedzeniu Fed obetnie stopy o 0,5 pkt proc.

Pozytywne okazały się także dane makroekonomiczne zza oceanu. Wzrostu zapotrzebowania na dobra trwałego użytku w USA przewyższył oczekiwania rynku. Dane za grudzień pokazały jego niespodziewany wzrost o 5,2 proc. w relacji miesięcznej. Zamówienia z wyłączeniem samochodów były natomiast wyższe o 2,6 proc. Rynkowe prognozy zakładały odpowiednio wzrost o 1,5 proc. i spadek o 0,1 proc.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane