• rozwiń

Getin kupuje polski Allianz Bank

Getin kupuje polski Allianz Bank
Foto: TVN24 Foto: Leszek Czarnecki przejmuje Allianz Bank Polska

Getin Holding kupuje Allianz Bank - to już oficjalna wiadomość, podana w komunikacie spółki. Wartość transakcji to 140 mln zł. Analitycy cenę uważają za atrakcyjną dla nabywcy. Getin Holding jest notowany na warszawskiej giełdzie, jego głównym właścicielem jest jeden z najbogatszych Polaków Leszek Czarnecki.

Getin Holding SA to firma zajmująca się bankowością i usługami finansowymi. Należą do niego m.in. Getin Noble Bank SA, Open Finance, Getin Leasing, Inrofactor i najnowsze przedsięwzięcie - firma doradztwa podatkowo-księgowego Tax Care.

Cenę transakcji ustalono jako wartość aktywów netto banku z czerwca, pomniejszoną o uzgodnione przez strony pozycje. Michał Sobolewski, analityk domu maklerskiego IDM, oczekuje pozytywnej reakcji rynku.

Zakup atrakcyjny, ale bez przesady

- Allianz Bank ma sieć ponad 50 atrakcyjnych placówek, które tutaj są prawdopodobnie tym języczkiem u wagi. Jeśli popatrzymy na cenę, która jest sporo poniżej wartości księgowej, to kolejny czynnik który mówi, że ta transakcja jest atrakcyjna - komentował w TVN CNBC analityk Domu Maklerskiego IDM SA Michał Sobolewski.

Z kolei według maklera Deutsche Banku Rafała Komara transakcja nie zmieni układu sił na rynku bankowym. - Nie chodzi o bank który jest notowany na giełdzie, to jest niewielki bank o niewielkich aktywach i nie ma zbyt dużego udziału w naszym rynku. Ale dla akcjonariuszy [Getin Holding - red.] przy dosyć korzystnym przejęciu i cenie oznacza atrakcyjny zakup na rynku - mówił Komar w TVN CNBC.

Chodzi o bank, czy doradztwo finansowe?

Już na początku listopada o możliwości takiej transakcji pisał "Puls Biznesu". Gazeta upatrywała w niej szansy na zasilenie działającymi placówkami organizowanej właśnie przez Getin sieci doradztwa podatkowo-księgowego Tax Care.

Pakiet 100 proc. akcji Allianz Bank Polska ma być odkupiony od Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska. Na transakcję muszą się jeszcze zgodzić urząd antymonopolowy i nadzór finansowy.

Allianz Bank oferuje konta osobiste, lokaty, karty i kredyty dla firm i klientów indywidualnych. Na rynku działa od 2 lat. Należy do międzynarodowej grupy Allianz.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane