• rozwiń

Genscher: zachodnie sankcje wobec Rosji są pozbawione sensu

Genscher: zachodnie sankcje wobec Rosji są pozbawione sensu
Foto: Shutterstock Foto: Zachód nałożył sankcje na Rosję w związku z jej polityką wobec Ukrainy

Były wieloletni szef MSZ Niemiec Hans-Dietrich Genscher uważa, że zachodnie sankcje wobec Rosji są pozbawione sensu. W wywiadzie dla kanału informacyjnego telewizji publicznej Phoenix Genscher ocenił, że stabilizacja w Europie bez Rosji jest niemożliwa.

- Mam wątpliwości, czy oceniając (sankcje) powiemy po ich zakończeniu, że było to szczególnie skuteczne przedsięwzięcie - powiedział Genscher.

Zachód nałożył na Rosję restrykcje w związku z jej polityką wobec Ukrainy.

Szczebel po szczeblu

Polityk liberalnej FDP porównał sankcje do drabiny, "po której wspinamy się szczebel po szczeblu aż na samą górę". - A gdy już tam dotrzemy, stoimy przed dylematem, czy zsunąć się po szczeblach, czy skoczyć w dół. Chciałbym uchronić Niemców przed tym - wyjaśnił Genscher.

Zdaniem byłego szefa niemieckiej dyplomacji polityczna współpraca z Rosją opłaca się. - Stabilizacja w Europie jest bez udziału Rosji, a szczególnie wbrew Rosji, niemożliwa - podkreślił. Genscher zaapelował do wszystkich stron konfliktu o złagodzenie języka. - Wyścig zbrojeń rozpoczyna się często od zbrojeń słownych - ostrzegł.

Współpraca z Rosją opłaca się

Wywiad z Genscherem zostanie wyemitowany w sobotę. Telewizja udostępniła w czwartek fragmenty rozmowy.

Genscher kierował polityką zagraniczną RFN, a następnie zjednoczonych Niemiec w latach 1974-1992. Resort spraw zagranicznych przejął po swoim partyjnym koledze Walterze Scheelu kontynuując politykę odprężenia i porozumienia z ZSRR, Polską, Czechosłowacją i NRD, zapoczątkowaną przez socjaldemokratę Willy'ego Brandta. Po zmianie rządu w 1982 roku pozostał na stanowisku szefa dyplomacji w gabinecie chadeka Helmuta Kohla. Uważany jest za architekta polityki, która doprowadziła do zjednoczenia Niemiec w 1990 roku za zgodą USA i ZSRR.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane