• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

General Motors zainwestuje w Tychach 250 mln euro

250 mln euro zainwestuje w fabryce w Tychach koncern General Motors Odtwórz: 250 mln euro zainwestuje w fabryce w Tychach koncern General Motors
Foto: media.gm.com | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: 250 mln euro zainwestuje w fabryce w Tychach koncern General Motors | Video: 250 mln euro zainwestuje w fabryce w Tychach koncern General Motors

250 mln euro zainwestuje w fabryce w Tychach koncern General Motors. Inwestycja będzie dotyczyła produkcji nowoczesnych silników wysokoprężnych.

W komunikacie GM czytamy, że będą to czterocylindrowe silniki o pojemności 1,6 l, wykonane w całości z aluminium. Mają one łączyć "wysoką kulturę pracy z doskonałymi osiągami oraz bardzo niskim zużyciem paliwa". Rozpoczęcie produkcji silników przewidywane jest na 2017 r.

- Wartość inwestycji w fabrykę działającą na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wyniesie 250 milionów euro. Jest to największa inwestycja w historii tego zakładu, a jej zakres obejmować będzie budowę nowych obiektów i instalację nowej technologii produkcyjnej. Maksymalna łączna moc produkcyjna zakładu wyniesie 200 tys. jednostek rocznie - czytamy w komunikacie GM.

Rozbudują

W ramach rozbudowy powstanie obszar magazynowania produktów oraz nowe linie produkcyjne i testowe. - Dzięki temu możliwe będzie przekształcenie dotychczasowego procesu montażu w zakładzie w pełny proces produkcji - zapewnia producent.

Budowa i instalacja nowego wyposażenia potrwa do 2016 r.

 - Nowa rodzina wysokoprężnych jednostek napędowych stanowi istotny element naszej ofensywy silnikowej. Doceniamy dobrą jakość i wysoką wydajność naszego polskiego zakładu i z nadzieją czekamy na wdrożenie tego wyjątkowego projektu - powiedział Peter Thom, członek zarządu spółki Adam Opel AG oraz wiceprezes General Motors Europe, odpowiedzialny za produkcję w Europie.

- Sektor motoryzacyjny to ważny segment naszego rynku dlatego nowa inwestycja w GMMP Tychy to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla regionu, ale i dla całej gospodarki - powiedział Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki.

Inwestycja w przyszłość

Dyrektor generalny GM Manufacturing Poland ocenił, że "nowa inwestycja jest kolejnym etapem rozwoju zakładu, który zabezpiecza jego przyszłość". - Dzięki szerokiej gamie nowoczesnych silników i samochodów jesteśmy częścią ofensywy produktowej marki Opel/Vauxhall. Dziękujemy polskiemu Ministerstwu Gospodarki za wsparcie udzielone dla tej inwestycji - zaznaczył.

Fabryki GM Manufacturing Poland w Gliwicach i Tychach zatrudniają 3500 osób. Aktualnie produkowane są tam samochody opel astra, kabriolet opel cascada oraz silniki wysokoprężne o pojemności 1,7 litra. Suma inwestycji GM w Polsce, łącznie z dzisiaj ogłoszonym projektem, wyniesie ponad 1 miliard euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane