• rozwiń
  • WIG20 2340.29 -0.09%
  • WIG30 2676.75 -0.09%
  • WIG 60849.39 -0.13%
  • sWIG80 11964.58 +0.04%
  • mWIG40 4039.30 -0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:55

Dostosuj

Geithner w Chinach o potrzebie zrównoważonego rozwoju

Stany Zjednoczone i Chiny porozumiały się co do potrzeby współpracy w kierunku wypracowania bardziej zrównoważonego światowego wzrostu gospodarczego, gdy skończy się obecny kryzys finansowy - powiedział w Pekinie Sekretarz Skarbu USA Timothy Geithner.

Geithner wypowiedział się w drugim, ostatnim dniu pierwszego amerykańsko-chińskiego forum dialogu na tematy strategiczne, gospodarcze i z zakresu polityki zagranicznej.

- Nasze kraje są zaangażowane w silny i stabilny międzynarodowy system finansowy, który będzie wkładem w bardziej stabilny, zrównoważony wzrost gospodarczy na świecie - powiedział Geithner po rozmowach z Chińczykami.

Ze swej strony wicepremier ChRL Wang Qishan zapewnił, że "Chiny skupią się na zwiększeniu popytu wewnętrznego, a zwłaszcza popytu konsumenckiego".

Spotkania na szczycie

Chiny, utrzymujące stałą, znaczną nadwyżkę w handlu ze Stanami Zjednoczonymi, są jednym z ich największych zagranicznych wierzycieli.

Jak pisze agencja Associated Press, podczas wtorkowych rozmów gospodarczych skupiono się m.in. na potrzebie walki z ustanawianymi w czasie obecnego kryzysu protekcjonistycznymi barierami w handlu, gruntownej reformie międzynarodowych instytucji finansowych, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy, i daniu wzrastającym gospodarkom, takim jak Chiny, większego głosu decyzyjnego w tych instytucjach.

Sekretarz stanu Hillary Clinton prowadziła oddzielne rozmowy dotyczące polityki zagranicznej, w tym konieczności powstrzymania nuklearnych ambicji Korei Północnej. Mówiono również o włączeniu państw rozwijających się w walkę z chorobami zakaźnymi i polepszeniu funkcjonowania światowych rynków energetycznych.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane